Kontrowersyjny król - Bolesław II Szczodry

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2016 15:50
"Dobrze zaczął, ale źle skończył". W Jedynce będziemy mówić o życiu króla Bolesława II Szczodrego.
Bolesław II Śmiały według wizji Jana Matejki
Bolesław II Śmiały według wizji Jana MatejkiFoto: Domena publiczna

Tym krótkim zdaniem opisuje Bolesława II Szczodrego - prof. Stanisław Rosik (historyk z Uniwersytetu Wrocławskiego), gość audycji.

Bolesław II Szczodry - król Polski w latach 1076–1079 - to jeden z najbardziej kontrowersyjnych władców w historii naszego kraju. Podczas panowania wzmocnił państwo i sprawił, że liczono się z nim w Europie. Ale konflikt z biskupem krakowskim Stanisławem ze Szczepanowa stał się przyczyną jego upadku. Po zamordowaniu z woli króla biskupa Stanisława wybuchł bunt, w wyniku którego władca musiał uciekać na Węgry, gdzie umarł dwa lata później.

Bolesław II Szczodry zwany jest także Śmiałym, Srogim, Dzikim, Wojowniczym. Dlaczego? O tym także powie prof. Stanisław Rosik. 

***

Na audycję "Naukowy zawrót głowy" zapraszamy w sobotę (6.02) o godzinie 23.34. Program prowadzi Dorota Truszczak.

mp/ag

Czytaj także

Mieszko II - król, który doprowadził kraj do ruiny

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2016 14:11
Będąc synem Bolesława Chrobrego Mieszko II pod żadnym względem nie dorównał jego sławie. Co prawda pisał i czytał po łacinie, znał grekę, fundował liczne kościoły, ale do historii przeszedł jako władca nieudolny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezprym. Władca, na którym ciążyła klątwa

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2016 10:47
- Gall Anonim pomija go w "Kronice", która przedstawiała dzieje dynastii, tak jakby Piastowie za wszelką cenę chcieli o nim zapomnieć. A przecież mamy do czynienia z nie byle kim - powiedział historyk dr Sebastian Duda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kazimierz Odnowiciel: uciekinier, więzień, mąż stanu

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2016 12:00
- Jego największym osiągnięciem był fakt, że sąsiedzi przestali czuć do Piastów aż tak wielką wrogość, jaką mieli w czasach Chrobrego i Mieszka II. Udało mu się także odzyskać kontrolę nad buntującymi się terenami – ocenia prof. Paweł Żmudzki.
rozwiń zwiń