Zmianę przepisów wymógł na parlamencie Trybunał Konstytucyjny, który nakazał większą kontrolę nad dostępem służb do billingów, podsłuchów i innymi sposobami prowadzenia działalności operacyjnej. Opozycja i organizacje pracujące na rzecz wolności w internecie zarzucają nowelizacji przekazanie służbom zbyt dużych uprawnień. Rząd odpowiada, że w przepisach zapisano to, co policjanci i inni mundurowi stosują od dawna.
Wśród słuchaczy Jedynki nie brakowało opinii, że skoro obywatele nie mają nic do ukrycia, nie powinni się obawiać nowych przepisów. - Jeśli ktoś tak twierdzi, powinien zadać sobie pytanie, dlaczego ma firanki w oknach, dlaczego nie godzi się, by nad jego łóżkiem w sypialni zamontować kamerę. Każdy z nas ma prawo do zachowania dla siebie informacji na swój temat. I nikt nie powinien w to wnikać - podkreśla Wojciech Klicki z Fundacji Panoptykon i dodaje, że organa państwa - policja czy służby specjalne - powinny mieć uprawnienia do wglądu w naszą prywatność, ale tylko w wyjątkowych sytuacjach.
O jakie sytuacje chodzi? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której gość Jedynki wyjaśnia, jakie są - zdaniem Fundacji Panoptykon - główne zastrzeżenia odnośnie nowych przepisów.
W cyklu "Głos za głos" rozmawiamy bez polityki i bez obrażania. Zapraszamy do udziału w dyskusji od poniedziałku do czwartku po godz. 10.00. Telefon do studia: 22 645 22 66. Nowy temat dyskusji można zgłosić także pod numerem 22 645 26 26. Do dyspozycji słuchaczy są także pozostałe kanały komunikacji: nr sms 71 151 oraz profil radiowej Jedynki na facebooku.
***
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadzą: Roman Czejarek, Karolina Rożej
Gość: Wojciech Klicki (Fundacji Panoptykon)
Data emisji: 8.02.2016
Godzina emisji: 10.10
mk/ag