X Zjazd Gnieźnieński. Prymas Polski w Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2016 10:09
W piątek, w pierwszej stolicy Polski rozpocznie się X Zjazd Gnieźnieński. Tego dnia naszym gościem będzie abp. Wojciech Polak.
Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas konferencji prasowej przed X Zjazdem Gnieźnieńskim. Jubileuszowy zjazd, który w roku obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski przebiegać będzie pod hasłem Europa nowych początków. Wyzwalająca moc chrześcijaństwa. Gniezno, 10.03.2016.
Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas konferencji prasowej przed X Zjazdem Gnieźnieńskim. Jubileuszowy zjazd, który w roku obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski przebiegać będzie pod hasłem "Europa nowych początków. Wyzwalająca moc chrześcijaństwa". Gniezno, 10.03.2016. Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Pierwszy zjazd w roku 1000, spotkanie cesarza Ottona III i Bolesława Chrobrego, stanowił potwierdzenie polskiej suwerenności. Wznowione w 1997 roku zjazdy były okazją do ważnych rozmów o kształcie jednoczącej się Europy, ekumenizmie, roli rodziny i wyzwaniach stojących przed chrześcijanami. Gościem drugiego zjazdu był Jan Paweł II i głowy wielu państw, w kolejnych spotkaniach brali udział przedstawiciele Kościołów, polityki, świata kultury i nauki.

W roku obchodów 1050. chrztu Polski, Zjazd Gnieźnieński będzie przebiegać pod hasłem "Europa nowych początków. Wyzwalająca moc chrześcijaństwa".

O szczegóły zapytamy w piątkowych (11.03) "Sygnałach dnia" abp. Wojciecha Polaka. Początek rozmowy o godz. 7.15.

***

"Sygnały dnia" od poniedziałku do soboty od godz. 6.10 do 9.00. W piątek (11.03) zapraszają Krzysztof GrzesiowskiDaniel Wydrych.

tj/mp

Czytaj także

Zjazd Gnieźnieński. Jak Otton namaścił Bolesława

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2016 15:36
- Tak zwany Zjazd Gnieźnieński nie był właściwie zjazdem, a pielgrzymką cesarza Ottona III do grobu świętego Wojciecha, który był jego przyjacielem - mówi historyk prof. Andrzej Wyrwa.
rozwiń zwiń