Prof. Jan Szyszko o decyzji ws. Puszczy Białowieskiej

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2016 05:50
Ministerstwo Środowiska w niedzielę poda informacje o ewentualnym zwiększeniu wycinki w Puszczy Białowieskiej.
Minister środowiska Jan Szyszko podczas konferencji pt. Puszcza Białowieska - mity, fakty i przyszłość. Warszawa, 12.03.2016.
Minister środowiska Jan Szyszko podczas konferencji pt. "Puszcza Białowieska - mity, fakty i przyszłość". Warszawa, 12.03.2016. Foto: PAP/Jakub Kamiński

Minister środowiska ogłosił esperymentalne rozwiązanie problemu zagrożenia Puszczy Białowieskiej inwazją kornika. Jan Szyszko powiedział po konferencji "Puszcza Białowieska - mity, fakty i przyszłość", że część Puszczy zostanie pozostawiona sama sobie, a inna część będzie chroniona metodami gospodarki leśnej. Co pięć lat będzie prowadzona analiza bioróżnorodności. To pokaże, zdaniem ministra, kto ma rację w sporze o ewentualną wycinkę drzew.

Minister Szyszko odniósł w ten sposób do wniosku leśników, powołujących się na szkody wyrządzone w drzewostanie przez kornika drukarza. Przeciwko wyrębowi drzew protestują organizacje ekologiczne. i część naukowców.

W sobotę minister środowiska Jan Szyszko spotkał się z ekspertami na konferencji "Puszcza Białowieska - mity, fakty i przyszłość", a następnie udał się do Białowieży, gdzie w niedzielę ogłosił decyzję ws. przyszłości puszczy.

O jej powody i uzasadnienie zapytamy w poniedziałkowych "Sygnałach dnia" - prof. Jan Szyszko będzie naszym gościem o godz. 7.40.

Zamieszanie wokół puszczy wywołał zeszłoroczny aneks do Planu Urządzenia Lasu (PUL) w nadleśnictwie Białowieża, który zakłada zwiększenie pozyskanie drewna w tym nadleśnictwie z obecnych 63,4 tys. metrów sześciennych (na 10 lat) do 188 tys. metrów sześciennych. Leśnicy uzasadniają tę decyzję gradacją kornika drukarza. Jednak środowiska naukowe oraz ekolodzy apelują o pozostawienie puszczańskiej przyrody bez ingerencji człowieka. Obecnie dokument znajduje się w dyrekcji generalnej Lasów Państwowych.

***

Na "Sygnały dnia" w poniedziałek (14.03) w godz. 6.00 - 9.00 zapraszają Daniel Wydrych i Michał Rachoń.

asz

Zobacz więcej na temat: Puszcza Biał‚owieska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Apel ornitologów: ratujmy Puszczę Białowieską

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2016 15:26
14 polskich organizacji ornitologicznych apeluje do ministra środowiska Jana Szyszko w sprawie Puszczy Białowieskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Greenpeace: polityczna zemsta za ochronę Puszczy Białowieskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2016 11:31
Ochrona przyrody w Polsce musi opierać się na naukowych podstawach i nie może być przedmiotem politycznych rozgrywek – Fundacja Greenpeace Polska i Fundacja Dzika Polska sprzeciwiają się próbom odebrania niezależności Państwowej Radzie Ochrony Przyrody (PROP).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister środowiska: w niedzielę decyzja ws. Puszczy Białowieskiej

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2016 10:30
Minister środowiska Jan Szyszko zapowiada ratowanie Puszczy Białowieskiej. Decyzję o ewentualnej zwiększonej wycince poda dziś. Rano zostanie przeprowadzona wizja terenowa siedlisk Puszczy Białowieskiej ze szczególnym uwzględnieniem obszarów Natura 2000.
rozwiń zwiń