X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kalwaria - miejsce śmierci krzyżowej Chrystusa

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2016 13:46
- W XV w. hiszpański mnich Alvarus zbudował w pobliżu Kordoby pierwszą europejską Kalwarię. Służyła ona za miejsce zastępczych pielgrzymek, gdyż Jerozolima nie była już wówczas w rękach chrześcijan - mówi Artur Stachowski, przewodnik turystyczny.
Audio
  • Artur Stachowski i Krzysztof Kobus o polskich Kalwariach (Jedynka)
Pacławską zakładano... 2 razy, w Wambierzycach każdy stopień ma swoje znaczenie, a Zebrzydowska znajduje się na Liście  Światowego Dziedzictwa UNESCO (zdjęcie ilustracyjne)
Pacławską zakładano... 2 razy, w Wambierzycach każdy stopień ma swoje znaczenie, a Zebrzydowska znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO (zdjęcie ilustracyjne)Foto: pixabay.com/domena publiczna

Idea budowy Kalwarii dotarła do Polski na początku XVII w. za sprawą marszałka wielkiego koronnego i wojewody krakowskiego Mikołaja Zebrzydowskiego. - Na górze Żar kazał on wybudować kaplice Krzyża Świętego oraz Grobu Chrystusa - tłumaczy Artur Stachowski. Tak zaczyna się historia sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej, nazywanego również Polską Jerozolimą. Dziś zespół ten tworzą, poza bazyliką i klasztorem, 42 kaplice i kościoły dróżek. W 1999 roku całość wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej nie jest wcale polskim rekordzistą, jeśli chodzi o liczbę kapliczek. Gdzie jest ich więcej, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Polskie Kalwarie

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Artur Stachowski (przewodnik turystyczny, varsavianista), Krzysztof Kobus (podróżnik, fotograf)

Data emisji: 26.03.2016

Godzina emisji: 9.16

pg/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Opłakiwanie Chrystusa". Na czym polega manipulacja Mantegni?

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2016 17:13
Powstały w XV wieku obraz "Opłakiwanie Chrystusa" ("Martwy Chrystus") Andrei Mantegni jest jednym z najbardziej fascynujących dzieł religijnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bryll i Styczeń o fenomenie Misterium Męki Pańskiej

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2016 10:13
Swoje rozważania na temat wymiaru duchowego i kulturowego tego fenomenu poeta Ernest Bryll i muzyk Marcin Styczeń prowadzili w Jedynce z okazji Wielkiego Piątku.
rozwiń zwiń