Co ma piernik do... Torunia?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2016 16:00
W audycji prześledzimy historię toruńskich pierników i sprawdzimy, jak wiele miasto może zawdzięczać tym przysmakom.
Czasami pierniki przybierają formę małych dzieł sztuki
Czasami pierniki przybierają formę małych dzieł sztukiFoto: Pixabay (Domena publiczna)

Sprawdzimy również, jak wiele słów i stwierdzeń przeniknęło do języka polskiego dzięki toruńskim wyrobom. Naszym gościem będzie Radosław Kotarski, autor cyklicznego programu w TVP 2 – "Podróże z historią".

Ponadto powiemy o sensacyjnym odkryciu osady Wikingów na Nowej Funlandii. Czy Skandynawowie podjęli systematyczną próbę zasiedlenia Ameryki Północnej na długo przed wyprawą Kolumba? Czy może ich pobyt miał tylko epizodyczny charakter? Na te pytania odpowie prof. Przemysław Urbańczyk, archeolog z UKSW i Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.

Na koniec przyjrzymy się niezwykłemi zbiorowi dokumentów sądu kościelnego z XV i XVI w., który znaleziono w katedrze gnieźnieńskiej. Naukowcom udało się odczytać i zinwentaryzować ok. 400 pism, 1500 wymaga jeszcze opracowania. To unikatowa możliwość wejrzenia w codzienne sprawy w czasach Jagiellonów i jedna z największych tego typu kolekcji dokumentów papierowych odkrytych w Polsce. Więcej na ten temat powiedzą Adam Kozak z Instytutu Historii PAN i Jakub Łukaszewicz z Wydziału Historycznego UAM w Poznaniu.

***

Na audycję "Eureka" w piątek (29.04) w godz. 20.00-21.00 zaprasza Katarzyna Kobylecka.

mg/mc


Czytaj także

Nowe ustalenia w sprawie rodziny Mikołaja Kopernika

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2015 11:53
Naukowiec z Torunia zakwestionował krakowskie korzenie rodu wielkiego astronoma. Jego zdaniem rodzina Koperników wywodziła się z Dolnego Śląska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pączki wcale nie były kiedyś słodkie

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2016 12:10
Skąd się wzięły pączki? - Jest wiele, nawet legendarnych wyjaśnień, do końca trudno zawierzyć któremuś z nich - mówi Amundena Rutkowska z Państwowego Muzeum Etnograficznego.
rozwiń zwiń