X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Co ma piernik do... Torunia?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2016 16:00
W audycji prześledzimy historię toruńskich pierników i sprawdzimy, jak wiele miasto może zawdzięczać tym przysmakom.
Czasami pierniki przybierają formę małych dzieł sztuki
Czasami pierniki przybierają formę małych dzieł sztukiFoto: Pixabay (Domena publiczna)

Sprawdzimy również, jak wiele słów i stwierdzeń przeniknęło do języka polskiego dzięki toruńskim wyrobom. Naszym gościem będzie Radosław Kotarski, autor cyklicznego programu w TVP 2 – "Podróże z historią".

Ponadto powiemy o sensacyjnym odkryciu osady Wikingów na Nowej Funlandii. Czy Skandynawowie podjęli systematyczną próbę zasiedlenia Ameryki Północnej na długo przed wyprawą Kolumba? Czy może ich pobyt miał tylko epizodyczny charakter? Na te pytania odpowie prof. Przemysław Urbańczyk, archeolog z UKSW i Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.

Na koniec przyjrzymy się niezwykłemi zbiorowi dokumentów sądu kościelnego z XV i XVI w., który znaleziono w katedrze gnieźnieńskiej. Naukowcom udało się odczytać i zinwentaryzować ok. 400 pism, 1500 wymaga jeszcze opracowania. To unikatowa możliwość wejrzenia w codzienne sprawy w czasach Jagiellonów i jedna z największych tego typu kolekcji dokumentów papierowych odkrytych w Polsce. Więcej na ten temat powiedzą Adam Kozak z Instytutu Historii PAN i Jakub Łukaszewicz z Wydziału Historycznego UAM w Poznaniu.

***

Na audycję "Eureka" w piątek (29.04) w godz. 20.00-21.00 zaprasza Katarzyna Kobylecka.

mg/mc


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowe ustalenia w sprawie rodziny Mikołaja Kopernika

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2015 11:53
Naukowiec z Torunia zakwestionował krakowskie korzenie rodu wielkiego astronoma. Jego zdaniem rodzina Koperników wywodziła się z Dolnego Śląska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pączki wcale nie były kiedyś słodkie

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2016 12:10
Skąd się wzięły pączki? - Jest wiele, nawet legendarnych wyjaśnień, do końca trudno zawierzyć któremuś z nich - mówi Amundena Rutkowska z Państwowego Muzeum Etnograficznego.
rozwiń zwiń