Dzień Polonii i Polaków za Granicą

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2016 12:55
Drugi maja to nie tylko Dzień Flagi. Od 2002 roku jest to także Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: dantetg/pixabay/CC0 Public Domain

Wedle różnych statystyk poza granicami Polski żyje od 15 do 20 milionów Polaków, nie uwzględniając tzw. migracji zarobkowych. Najliczniejsza Polonia znajduje się w Stanach Zjednoczonych. Żyje tam ponad 10 milionów osób polskiego pochodzenia. Na drugim miejscu znajduje się Brazylia, gdzie mieszkają prawie 2 miliony naszych rodaków. 

Polacy stanowią stanowią też znaczny procent ludności takich krajów jak Rosja, Ukraina, Kazachstan czy Litwa. Jednak ich obecność w tych krajach to efekt zmian granic.

Polakom mieszkającym poza granicami kraju poświęcimy poniedziałkowe wydanie "Sygnałów dnia". Naszymi gośćmi będą: o godz. 7.15 Karolina Grabowicz-Matyjas (dyr. Muzeum Emigracji), o godz. 7.40 Longin Komołowski (prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska"), a o godz. 8.15 Czesław Okińczyc (prezes Radia znad Wilii).

***

"Sygnały dnia" od poniedziałku do soboty od godz. 6.10 do 9.00. W poniedziałek (2.05) zapraszają Michał Rachoń i Daniel Wydrych.

tj/jp


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polacy na Wyspach. Język przeszkodą na drodze do sukcesu?

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2016 15:50
Według szacunków w ciągu ostatniej dekady w Wielkiej Brytanii osiedliło się nawet milion Polaków. Co trzeci z nich mieszka w Londynie. - To grupa niezwykle zróżnicowana, jedni mają ambicje, inni nie - mówi Adriana Chodakowska.
rozwiń zwiń