"Lot koło Nagiej Damy" - niezwykła opowieść

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2016 11:10
W "Eurece" zapoznamy się z historią Moniki Rogozińskiej, członka The Explorers Club, która odnalazła jednego z polskich pilotów bitwy o Anglię.
Bitwa o Anglię - kampania powietrzna toczona między niemieckim lotnictwem Luftwaffe a brytyjskim RAF-em w czasie II wojny światowej, w okresie od 10 lipca do 31 października 1940 roku
Bitwa o Anglię - kampania powietrzna toczona między niemieckim lotnictwem Luftwaffe a brytyjskim RAF-em w czasie II wojny światowej, w okresie od 10 lipca do 31 października 1940 rokuFoto: J D Bisdee, Royal Air Force Officer/Wikimedia Commons/CC

Po II wojnie światowej kapitan Henryk Franczak latał w Himalajach, Karakorum, Hindukuszu, przyjaźnił się z maharadżą. Należał do jednostki Pakistan Air Force, w której znaleźli się polscy lotnicy służący wcześniej w RAF.

Jak zmieniała się budowa fizyczna człowieka na ziemiach polskich na przestrzeni ostatnich stuleci? O tym dyskutowali niedawno antropolodzy, archeolodzy i historycy. Wnioski przedstawi w Jedynce prof. Anna Siniarska-Wolańska z Wydziału Biologii i Nauk o Środowisku UKSW.

"Dwa bratanki…" - nakładem Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych ukazała się książka węgierskiego historyka Endre Laszlo Vargi o współpracy Polski i Węgier w czasie wojny bolszewickiej w 1920 roku. Autor dotarł do nieznanych wcześniej dokumentów potwierdzających, że Węgry trzykrotnie, w decydujących chwilach, udzielały Polsce pomocy wojskowej.

***

Na audycję "Eureka" w piątek (27.05) po godz. 20 zaprasza Katarzyna Kobylecka.

kk

Zobacz więcej na temat: Bitwa o Anglię HISTORIA

Czytaj także

Będzie film o legendarnym Dywizjonie 303. "Pierwszy klaps padnie w sierpniu"

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2016 17:13
"Dywizjon 303", film fabularny o polskich lotnikach biorących udział w Bitwie o Anglię, realizowany na podstawie książki Arkadego Fiedlera, będzie gotów w pierwszym kwartale 2017 roku - powiedział producent Jacek Samojłowicz.
rozwiń zwiń