"Nikt tak nie szedł muzyką za słowem jak Jerzy Wasowski"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2016 13:23
- To, jak potrafił uwydatnić słowo, akcentując jego sens, zdarza się mało komu. A w mojej praktyce nikomu tak się nie zdarzało, jak jemu - mówi o Jerzym Wasowskim w archiwalnym nagraniu Jeremi Przybora.
Audio
  • Jeremi Przybora o współpracy z Jerzym Wasowskim przy Kabarecie Starszych Panów (Jedynka)
  • Maria Wasowska i Jeremi Przybora o aktorskiej karierze Jerzego Wasowskiego (Jedynka)
  • Jeremi Przybora o współpracy z Jerzym Wasowskim przy Radiowym Teatrzyku "Eterek" (Jedynka)
  • Jeremi Przybora o początkach znajomości z Jerzym Wasowskim (Jedynka)
  • Maria Wasowska o wrodzonym talencie muzycznym męża (Jedynka)
  • Jeremi Przybora o współpracy z Jerzym Wasowskim przy rekonstrukcji kilku dawnych programów Kabaretu Starszych Panów (Jedynka)
  • Jeremi Przybora o zaskakujących pomysłach Jerzego Wasowskiego (Jedynka)
  • Jeremi Przybora o autorytecie Jerzego Wasowskiego (Jedynka)
  • Jeremi Przybora o współpracy Jerzego Wasowskiego z innymi autorami (Jedynka)
  • Jeremi Przybora o twórczości Jerzego Wasowskiego dla dzieci (Jedynka)
Premierowy odcinek Kabaretu Starszych Panów nadano w październiku 1958 rok. Na zdjęciu Jeremi Przybora (L) i Jerzy Wasowski (P)
Premierowy odcinek Kabaretu Starszych Panów nadano w październiku 1958 rok. Na zdjęciu Jeremi Przybora (L) i Jerzy Wasowski (P)Foto: Zygmunt Januszewski/TVP/PAP

We wtorek (31.05) w dniu 103. urodzin Jerzego Wasowskiego radiowa Jedynka przypomniała sylwetkę tego wybitnego kompozytora. W archiwalnych nagraniach wspominali go żona Maria oraz Jeremi Przybora, z którym Jerzy Wasowski stworzył duet twórców wielu niezapomnianych piosenek. Znakiem rozpoznawczym ich współpracy był telewizyjny Kabaret Starszych Panów.

- To był początek najważniejszego dla mnie, ośmioletniego okresu w naszym z Jerzym dorobku. Myślę o naszej współpracy, bliskiej jak nigdy przedtem i nigdy potem, szczególnie intensywnej. Najpierw czytałem głośno tekst, a on po wysłuchaniu dzielił się ze mną swoimi spostrzeżeniami, pod wpływem których wprowadzałem, nieraz daleko idące, poprawki. Potem były te tak wyczekiwane przeze mnie chwile, gdy dzwonił, że ma już gotową muzykę do piosenek i wtedy z kolei on mi ją przegrywał ze słowami, które nucił - zdradza Jeremi Przybora.

Z okazji rocznicy urodzin Jerzego Wasowskiego jego imieniem nazwane zostało słynne studio nagraniowe Polskiego Radia S4/6.

pg/mg

Czytaj także

Konstanty Przybora: historie taty i Polskiego Radia są mocno związane

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2015 14:34
- To jeden z tematów, który jest mało nagłośniony - uważa syn Jeremiego Przybory. Jeszcze przed wojną współtwórca Kabaretu Starszych Panów był spikerem Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zimy żal". Starsi Panowie przypominają się młodym

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2015 23:08
rozwiń zwiń