Dzień pamięci ofiar nazistów na Pawiaku

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2016 13:30
Porozmawiamy o upamiętnieniu Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.
Muzeum Więzienia Pawiak w Warszawie
Muzeum Więzienia Pawiak w WarszawieFoto: Wikimedia Commons/Monikoska/Licencja CC BY-SA 3.0

Wydarzenia z okazji tego dnia, przypadającego 14 czerwca, przygotowało Muzeum Więzienia Pawiak w Warszawie, a naszym gościem będzie Joanna Gierczyńska - kierownik muzeum.

Ponadto przypomnimy o rocznicy procesu szesnastu, która również przypada w czerwcu. Był to pokazowy proces polityczny przywódców polskiego państwa podziemnego. Chcąc ułatwić swojej ekipie szybkie przejęcie władzy, Stalin nakazał zrobić wszystko, by z terenów Polski pozbyć się legalnych władz. NKWD pod pretekstem rozmów na temat przyszłości Polski zapraszał członków Delegatury Rządu na Kraj, Krajowej Rady Ministrów i Rady Jedności Narodowej. 27 i 28 marca 1945 r. NKWD wywiózł podstępnie do Moskwy 16 przywódców polskiego państwa podziemnego. Moskwa przez kilka tygodni oficjalnie twierdziła, że nic nie wie na temat zaginięcia polskich polityków. Tymczasem byli oni przetrzymywani w moskiewskim więzieniu i bezustannie przesłuchiwani i torturowani...

***

Na audycję "Eureka" w piątek (17.06) w godz. 20.10 - 21.00 zaprasza Katarzyna Jankowska.

mg/pg

Czytaj także

Polacy uczcili pamięć bohaterów Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2015 21:24
Powstańcy, najważniejsi politycy, urzędnicy, przedstawiciele sił zbrojnych oraz mieszkańcy Warszawy wzięli udział w uroczystościach upamiętniających 71. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego Hitler chciał zniszczyć Warszawę?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2016 01:29
- Skala zniszczeń i kradzieży w Warszawie w czasie II wojny światowej była ogromna. Opracowano bardzo precyzyjną metodę burzenia miasta - mówi w radiowej Jedynce historyk prof. Wojciech Falkowski.
rozwiń zwiń