Manewry Anakonda-16 zakończone

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2016 07:10
W audycji dokonamy podsumowania manewrów i zastanowimy się nad ich znaczeniem w wymiarze wojskowym, międzynarodowym, ludzkim.
Ćwiczenia Anakonda-16 zakończone
Ćwiczenia Anakonda-16 zakończoneFoto: PAP/Tytus Żmijewski

Od 7 do 17 czerwca, na poligonach w Polsce, wojskowi z dziewiętnastu państw członkowskich NATO i kilku państw "Partnerstwa dla Pokoju" oraz dwóch sojuszniczych struktur dowodzenia brali udział w ćwiczeniach Anakonda-16.
Celem ćwiczeń było zgrywanie narodowych i koalicyjnych dowództw oraz pododdziałów w ramach połączonej operacji obronnej w warunkach zagrożeń hybrydowych. Dodatkowym aspektem podlegającym weryfikacji i sprawdzaniu było funkcjonowanie systemu i procedury realizacji zadań w ramach funkcji państwa gospodarza.

Podsumowania ćwiczeń Anakonda-16 podejmą się goście audycji:Beata Noskowicz - zastępca dowódcy mazowieckiej kompanii obrony terytorialnej Stowarzyszenia Obrona Narodowa.pl i jednocześnie zastępca komendanta Stowarzyszenia Jednostek Strzeleckich „Strzelec” oraz Damian Duda, dowódca plutonu, sierżant Legii Akademickiej.

Major Arkadiusz Kups zapowie 19. grę terenową "Selekcja 2016". Zajrzymy też na bieg prawdziwych komandosów czyli na "Formoza Challenge".

***

Na audycję "Padnij-powstań!" w sobotę (18.06) po godz. 9.00 zapraszają Sława Bieńczycka i Paweł Lekki.

ab/pg

Czytaj także

Koniec Anakondy-16. Szef MON: rozpoczynamy sojuszniczą obecność na terenie Polski

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2016 10:48
Przyszedł czas, żeby powiedzieć wszystkim, że Sojusz Północnoatlantycki stoi na rubieżach i nie pozwoli nikomu naruszyć naszych granic - powiedział w Warszawie szef MON Antoni Macierewicz na zakończenie manewrów Anakonda-16.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ostatni dzień ćwiczeń Anakonda-16

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2016 07:35
600 żołnierzy, trzy śmigłowce Mi-17, dwa W-3 "Sokół" oraz samoloty myśliwskie F-16 zaangażowane w operację przejęcia terenu zurbanizowanego na poligonie w Wędrzynie.
rozwiń zwiń