Andrzej Cielecki - samotny szeryf przeciw wszystkim

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2016 10:00
Tak o doktorze Andrzeju Cieleckim, żołnierzu Powstania Warszawskiego, optoelektroniku i wynalazcy, pisał redaktor Maciej Iłowiecki.
Radioodbiornik sprzed lat
Radioodbiornik sprzed latFoto: Glow Images/East News

W magazynie "Eureka" przypomnimy postać zmarłego w ubiegłym tygodniu doktora. Cielecki był konstruktorem mikronadajników Zazula oraz właścicielem i twórcą radia Jutrzenka. Historia tego radia i nadajników sięga 14 grudnia 1981 roku, czyli okresu stanu wojennego, kiedy radiostacja dostarczała informacji o tym, co naprawdę się wydarzyło.

Naszym gościem będzie Jacek Jopek, autor filmu z 2012 roku o doktorze Cieleckim pt. "Punkt osobliwy". W audycji wykorzystamy archiwalne wspomnienia m.in. dr. Zbigniewa Romaszewskiego, mec. Macieja Bednarkiewicza oraz red. Macieja Iłowieckiego.

***

Na audycję "Eureka - kultura i nauka" we wtorek (12.07) w godz. 19.30 - 21.00 zapraszają Dorota Truszczak i Michał Montowski.

mg/pg

Czytaj także

Opowieść o ludziach Radia Wolna Europa

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2016 00:50
- Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa funkcjonowała jak dobrze zorganizowany oddział wojska, który miał wygrać bitwę i to zrobił. A ja ten oddział, tych ludzi opisałem - mówi dla portalu PolskiegoRadia.pl Lechosław Gawlikowski, były zastępca dyrektora polskojęzycznej redakcji RWE, autor wydanej właśnie książki "Pracownicy Radia Wolna Europa. Biografie zwykłe i niezwykłe".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gazetowa archeologia, czyli zaginione dzieje zachodniej Polski

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2016 12:00
Archeolog prof. Kokowski pracuje na UMCS w Lublinie, ale pochodzi z północnej Wielkopolski, gdzie wojna zniszczyła muzea, zbiory, archiwa i pamięć o archeologicznych odkryciach. Czy rzeczywiście bezpowrotnie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak ciekawie opowiadać o historii?

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2016 23:17
- Wydarzenia rocznicowe zawsze wywołują większe zainteresowanie historią, ale wydaje mi się, że bardziej spontaniczne jest zainteresowanie historią najnowszą niż dawną - mówi Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.
rozwiń zwiń