Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2016 11:44
Uznając WZW typu B i C za jedno z największych zagrożeń epidemiologicznych Światowa Organizacja Zdrowia podjęła pracę nad strategią.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

W czerwcu tego roku Polska wraz ze 192 państwami poparła dokument, którego głównym założeniem jest eliminacja wirusów HBV i HCV do 2030 roku.

Typową cechą zakażenia HCV jest jego bezobjawowy przebieg trwający niekiedy wiele lat. Tylko u 20 procent zakażonych obserwuje się objawy kliniczne ostrego wirusowego zapalenia wątroby. Niekiedy u zakażonych HCV występują objawy mało swoiste dla choroby wątroby, co nie ułatwia postawienia trafnej diagnozy. Należą do nich np. długotrwałe zmęczenie, senność, apatia i stany depresyjne. Czasami pojawiają się bóle stawów, mięśni oraz zmiany skórne.

Choroba potrafi nawet przez kilkadziesiąt lat pozostawać w ukryciu. W tym czasie skutecznie niszczy wątrobę chorej osoby. Wykrywa się ją często przypadkowo lub po wielu latach w momencie rozpoznania poważnych zmian wątrobowych. U co najmniej 20 proc. chorych z przewlekłym zapaleniem wątroby dochodzi do rozwoju marskości wątroby i raka wątrobowokomórkowego, poprzedzonego poważnymi komplikacjami, uniemożliwiającymi normalne funkcjonowanie organizmu. Odrębnym problemem są tzw. pozawątrobowe objawy zakażenia HCV, wśród których na plan pierwszy wysuwa się krioglobulinemia.

O najnowszych badaniach i sposobach walki z WZW opowiedzą: prof. Robert Flisiak z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i prof. Piotr Małkowski - prezes Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego.

W magazynie "Eureka" wysłuchamy także reportażu Doroty Truszczak "Światło jakiego jeszcze nie było" z wizyty w niemieckim ośrodka DESY pod Hamburgiem, gdzie w ramach międzynarodowej współpracy powstaje laser na swobodnych elektronach XFEL (X-ray Free Elektron Laser).

***

Na audycję "Eureka - magazyn kulturalno-naukowy" we wtorek (2.08) w godz. 19.30-21.00 zapraszają Artur Wolski i Dorota Truszczak.

ab/pg

Zobacz więcej na temat: choroby zakaźne NAUKA zdrowie

Czytaj także

WZW - zagrożenie, którego nie wolno lekceważyć

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2016 14:19
Jakie są typy wirusowego zapalenia wątroby? Po czym poznać, że z naszą wątrobą dzieje się coś złego? Na te i inne pytania opowiada prof. Andrzej Horban, konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Medycyna przyszłości, czyli o genach

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2016 12:09
Nauka o dziedziczności i zmienności organizmów pozwala zrozumieć tajemnice medycyny. Jaka czeka nas przyszłość? Czy ludzkość będzie wolna od chorób?
rozwiń zwiń