Nie tylko Papusza. Romowie w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2016 10:45
Polacy mają świadomość istnienia u nas społeczności romskiej , ale w kulturze polskiej nie widzimy niestety znaczącego wpływu ich kultury.
Cygański tabor (zdj. ilustracyjne)
Cygański tabor (zdj. ilustracyjne)Foto: pixabay/domena publiczna

Współistnienie ciągle nie oznacza integracji i zrozumienia odmienności. Dlaczego tak się dzieje? Porozmawiamy o tym z antropologiem kultury i ekspertem Senatu RP doktorem Andrzejem Krasnowolskim. W oparciu o materiały archiwalne Polskiego Radia przypomnimy również postaci cygańskiej poetki Papuszy i Jerzego Ficowskiego – popularyzatora kultury romskiej. Nadamy także fragmenty rozmowy Joanny Sławińskiej z Joanną i Krzysztofem Krauze, twórcami filmu "Papusza".

W naukowej części magazynu, w "Wieczorze odkrywców",  wybitny polski kryptolog, zdobywca prestiżowego grantu Europejskiej Rady ds. Badań ERC - profesor Stefan Dziembowski z Instytutu Informatyki Uniwersytetu Warszawskiego - opowie o tym, jak kryptografia walczy z nieuczciwymi producentami sprzętu elektronicznego. Zaś profesor Krystian Jażdżewski - lekarz i naukowiec z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego - wyjaśni, na czym polegają prowadzone przez niego badania nad opracowaniem nowatorskiej metody wielkoskalowych badań populacyjnych pod kątem chorób dziedzicznych, takich jak nowotwory czy hipercholesterolemia.

***

Na "Eurekę - magazyn kulturalno-naukowy" w środę (3.08) o godz. 19.30 zapraszają Dorota Truszczak i Krzysztof Michalski.

ab/jp

Zobacz więcej na temat: Papusza Romowie

Czytaj także

Krauze: na świecie jest więcej Papusz i Nikiforów

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2013 14:00
- Trzeba otworzyć serce, uszy, oczy, zobaczyć sztukę gdzieś pomiędzy oficjalnymi wydawnictwami, galeriami - uważa Krzysztof Krauze. - Środowisko twórców zbyt mało angażuje się w sprawy społeczne - dodaje Joanna Kos-Krauze. Te dwa wątki spróbowali połączyć w filmie "Papusza", który 15 listopada wchodzi na ekrany polskich kin.
rozwiń zwiń