Czy cesarz Japonii abdykuje?

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2016 10:00
Cesarz Japonii Akihito ma się dziś zwrócić z nagranym wcześniej orędziem do narodu - twierdzą japońskie media.
Cesarz Japonii  Akihito
Cesarz Japonii AkihitoFoto: Shawnc/Wikimedia Commons

W lipcu pojawiły się informacje, że 82-letni monarcha rozważa abdykację.

Agencja prasowa Kyodo zwraca uwagę, że będzie to dopiero drugie przesłanie wideo cesarza. Pierwszy raz skorzystał z tej formy kontaktu z poddanymi w 2011 roku, pięć dni po tragicznym trzęsieniu ziemi, tsunami i katastrofie w elektrowni atomowej Fukushima. Orędzie zostanie wyemitowane w mediach oraz zamieszczone na stronie internetowej dworu, wraz z tekstem japońskim i angielskim. Kyodo tłumaczy, że Akihito chce przemówić nie tylko do Japończyków, ale także do innych narodów. Więcej o cesarzu i Japonii w rozmowie z Mariuszem Dąbrowskim z Uniwersytetu w Białymstoku.

W Ługańsku wybuchł samochód, którym podróżował szef separatystów z tego miasta. Ihor Płotnicki, przywódca tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej, trafił do szpitala. Jego stan jest ciężki. Kto stoi za tym zamachem - czy ukraińskie służby specjalne, czy też Rosja zmienia po swojemu kierownictwo w separatystycznych republikach? O tym i o sytuacji w Donbasie - materiał Pawła Buszki z Kijowa.

Państwo Islamskie (IS) przyznało się w niedzielę do ataku w Charleroi w Belgii, gdzie napastnik dzień wcześniej ranił maczetą dwie policjantki. Sprawcę zidentyfikowano jako 33-letniego obywatela Algierii znanego policji z przestępstw pospolitych. Dlaczego Belgia i sąsiednia Francja są celem ataków terrorystycznych i jak tamtejsze społeczeństwa reagują na te zagrożenia? Rozmowa z Jerzym Szygielem, b. korespondentem polskich mediów we Francji.  

***

Na "Więcej świata" w poniedziałek (8.08.) o godz. 18.15 zaprasza Paweł Lekki.

ut/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Japonia w szoku. Cesarz Akihito rozważa abdykację

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2016 17:20
82-letni monarcha, wyraził chęć odejścia na emeryturę w najbliższych latach - poinformowała japońska telewizja NHK. Byłby to krok bezprecedensowy od 200 lat. NHK nie podała powodów, którymi kieruje się władca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Akihito abdykuje? Oświadczenie dworu japońskiego cesarza

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2016 11:50
Cesarz Japonii nie rozważa abdykacji - tym oświadczeniem rozwiano wszelkie wątpliwości, które trapią miliony Japończyków.
rozwiń zwiń