X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Action T-4. Nazistowska eliminacja życia niewartego życia

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2016 06:30
W ramach akcji, w latach 1940–1941, zabito ponad 70 tys. chorych i niepełnosprawnych. System rozwinięto potem w obozach koncentracyjnych.
Dzieci w obozie koncentracyjnym. Kadr z filmu sowieckiego dokumentującego wyzwolenie obozu Auschwitz
Dzieci w obozie koncentracyjnym. Kadr z filmu sowieckiego dokumentującego wyzwolenie obozu AuschwitzFoto: CC/Wikimedia Commons

Action T-4 to nazwa programu realizowanego w III Rzeszy w latach 1939–1944, polegającego na fizycznej "eliminacji życia niewartego życia". W ramach akcji mordowano chorych przebywających w zakładach opiekuńczych ponad 5 lat oraz ludzi z niektórymi wrodzonymi zaburzeniami rozwojowymi.

O tych przerażający faktach powstała właśnie książka. Młody oficer SS, arystokrata Egon von Rausch współorganizuje (raczkujący jeszcze wtedy, a rozwinięty później w obozach koncentracyjnych) system eliminacji jednostek nieprzydatnych społecznie. Rausch jest ważnym trybikiem tej morderczej machiny, a jednocześnie jej ofiarą...

Tomasz Białkowski, autor powieści "Rausz", której tematem jest nazistowska Action T-4, będzie gościem audycji "Moje książki". 

W naukowej części magazynu rozmowa o procesach przebiegających poza granicami naszej świadomości. O badaniach, dzięki którym możemy mieć wgląd w pracę mózgu opowie dr Paweł Boguszewski - neurofizjolog z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN. 

***

Na "Moje książki" w paśmie "Eureka - kultura i nauka" w środę (10.08)o godz. 20.30 zaprasza Magda Mikołajczuk.

ab/ei

Zobacz więcej na temat: faszyzm II wojna światowa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Trybunał w Norymberdze - rozliczenie z nazizmem

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 07:55
8 sierpnia 1945 cztery mocarstwa okupujące Niemcy powołały Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze w celu ukarania zbrodniarzy wojennych. Oskarżonym postawiono cztery główne zarzuty: udział w spisku w celu popełnienia zbrodni międzynarodowej, zbrodnie przeciwko pokojowi, zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości. Wyroki zapadły 1 października 1946.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jest już pełna lista katów z Auschwitz-Birkenau. Wciąż żyje około 100 byłych funkcjonariuszy

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 12:04
- Po 70 latach od zainicjowania w Polsce śledztwa przeciwko katom z Auschwitz-Birkenau, wreszcie dysponujemy pełną listą obozowych funkcjonariuszy - mówi prokurator Łukasz Gramza.
rozwiń zwiń