Stosunki polsko-sowieckie za czasów rządów Władysława Gomułki

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2016 11:50
"Nikt dobrego słowa pod naszym adresem nie powiedział", zanotował Bolesław Bierut wspominając naradę PZPR, na której omawiano referat Nikity Chruszczowa.
Kolejka po prasę. Mieszkańcy stolicy śledzili informacje o przebiegu obrad VIII Plenum KC PZPR, na którym Władysław Gomułka poddał krytyce dotychczasowy styl sprawowania władzy. Domagał się demokratyzacji państwa, opowiedział się za zasadą suwerenności i niezależności w stosunkach ze Związkiem Radzieckim
Kolejka po prasę. Mieszkańcy stolicy śledzili informacje o przebiegu obrad VIII Plenum KC PZPR, na którym Władysław Gomułka poddał krytyce dotychczasowy styl sprawowania władzy. Domagał się demokratyzacji państwa, opowiedział się za zasadą suwerenności i niezależności w stosunkach ze Związkiem RadzieckimFoto: PAP/CAF/Marian Sokołowski

14 lutego 1956 roku rozpoczął się w Moskwie XX Zjazd KPZR. Opublikowano oświadczenie o rehabilitacji, niesłusznie zamordowanych przez NKWD w 1938 roku, działaczy Komunistycznej Partii Polski. Zaś 25 lutego, na zamkniętym posiedzeniu Nikita Chruszczow wygłosił tajny referat pt. "O kulcie jednostki i jego następstwach", poddając w nim ostrej krytyce działalność Stalina. Tajny referat został przekazany szefom partii komunistycznych krajów demokracji ludowej, w tym Bolesławowi Bierutowi. Otworzył drogę do rządów Władysława Gomułki i nadziei Polaków na inną, lepszą Polskę, czy niezależną od naszego wschodniego sąsiada? 

O tym będzie mówił prof. Andrzej Nowak, historyk, publicysta, nauczyciel akademicki, sowietolog, członek Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

***

Na audycję "Historia żywa" w sobotę (20.08.) o 15.10 zaprasza Dorota Truszczak.

gs

Czytaj także

Stosunki polsko-sowieckie w latach 1939-1941

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2016 13:10
23 sierpnia 1939 roku został podpisany pakt o nieagresji pomiędzy III Rzeszą Niemiecką i Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stosunki z Sowietami w czasie II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2016 16:30
Utworzony po wybuchu II wojny światowej polski rząd emigracyjny początkowo miał podobny stosunek do Niemiec i do Związku Sowieckiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stosunki polsko-sowieckie w latach 1945-49

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2016 16:40
22 lipca 1944 roku Radio Moskwa podało, że powstał Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego (PKWN) w Chełmie.
rozwiń zwiń