X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tajemnice mózgu. Zrozumieć uzależnienia

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2016 10:30
Mózg to najbardziej skomplikowany i ciągle najmniej poznany twór w przyrodzie.
Najefektywniej mózg pracuje na czestotliwości 40 Hz.
Najefektywniej mózg pracuje na czestotliwości 40 Hz.Foto: Glow Images/East News

Od wielu lat badaniem tajemnic mózgu zajmuje się profesor Leszek Kaczmarek z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN imienia Marcelego Nenckiego. Jego najnowszy projekt, związany z badaniem neurobiologicznego podłoża pamięci i uzależnień, zwyciężył w konkursie nowego programu TEAM Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Profesor Kaczmarek postawił śmiałą tezę, że istnieje w naszym mózgu zestaw komórek nerwowych gromadzących tzw. pamięć apetytywną, czyli pamięć zdarzeń przyjemnych, której sterują zachowaniami mającymi na celu podążanie za bodźcami przyjemnymi. Wyniki jego badań mogą posłużyć do opracowania w przyszłości nowych terapii dolegliwych i złożonych ludzkich zaburzeń zachowania prowadzących do otyłości, czy też do uzależnień.

W "Wieczorze odkrywców" porozmawiamy o świecie nietoperzy. O próbach wykorzystania ich do działań wojennych i do rozszyfrowania mechanizmu hibernacji w misjach kosmicznych opowie jeden z największych badaczy tych zwierząt profesor Wiesław Bogdanowicz z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN w Warszawie.

W audycji porozmawiamy także o przygotowaniach do Festiwalu Warszawa Singera i prezentacji nowej aplikacji Muzeum Polin "Warszawa.Warsze".

***

Do słuchania magazynu "Eureka - kultura i nauka" w poniedziałek (22.08) po 19.30 zapraszają Anna Stempniak i Krzysztof Michalski.

gs/pj

Zobacz więcej na temat: mózg uzależnienia zdrowie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Psychoterapeuta Robert Rutkowski: czuję się ocalany każdego dnia

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2016 12:00
- Nie czuję się ocalonym, ale ocalanym. Proces trwa nieustannie. Ocalanie dla mnie to spokój umysłu i doświadczanie zwykłego, szarego, ale mojego życia - mówił psychoterapeuta Robert Rutkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wielką władzę ma nieświadomy umysł?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2016 23:08
- Wiedza o procesach przebiegających poza granicami naszej świadomości ostatnio zdobywa coraz większą popularność, ponieważ okazuje się, że tak naprawdę większość rzeczy robimy nieświadomie - mówi dr Paweł Boguszewski, neurofizjolog.
rozwiń zwiń