Rok Cichociemnych. Powojenne losy żołnierzy

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2016 10:45
Cichociemni byli świetnie wyszkolonymi żołnierzami Polskich Sił Zbrojnych desantowanymi na terytorium Polski podczas II wojny światowej.
20 sierpnia 1942 roku gen. Władysław Sikorski w ośrodku cichociemnych w Audley End dekoruje krzyżem VM por. Kawę, Michała Fijałkę; w ubraniach cywilnych stoją cichociemni przygotowani do misji w Polsce
20 sierpnia 1942 roku gen. Władysław Sikorski w ośrodku cichociemnych w Audley End dekoruje krzyżem VM por. "Kawę", Michała Fijałkę; w ubraniach cywilnych stoją cichociemni przygotowani do misji w PolsceFoto: Wikimedia Commons/Domena Publiczna

Po wojnie wielu z nich, zamiast rozpocząć nowe życie, musiało zmierzyć sie z nowym porządkiem politycznym. Byli prześladowani i aresztowani, niektórzy zostali straceni w więzieniu przy Rakowieckiej - i to o nich opowiemy w audycji. Naszym gościem będzie historyk Grzegorz Hanula. Przypomnijmy, że rok 2016 został ustanowiony Rokiem Cichociemnych.

Ponadto porozmawiamy na temat Sierpnia '80 i współczesnych konsekwencji tamtych wydarzeń, a także o powieści Grażyny Plebanek "Pani Furia".

***

Na magazyn "Eureka - kultura i nauka" w środę (31.08) o godz. 19.30 zapraszają Katarzyna Jankowska i Magda Mikołajczuk.

mg/mc

Czytaj także

Niemcy bali się Ponurego jak ognia

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 06:00
Ponury rozgromił batalion SS, Ponury zdobył transport z amunicją, Ponury z pięćsetką partyzantów wyszedł cało z obławy w Kieleckiem – o poruczniku Janie Piwniku, dowódcy niewielkiego oddziału partyzanckiego AK krążyły legendy.
rozwiń zwiń