Prof. Marianna Sankiewicz - radiowiec, inżynier, nauczyciel

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2016 18:10
26 września 1921 r. urodziła się prof. Marianna Sankiewicz – wybitny inżynier dźwięku, twórczyni polskiej elektrofonii i inżynierii dźwięku.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Była wychowawczynią i nauczycielem wielu znanych reżyserów dźwięku i inżynierów Polskiego Radia. Podczas okupacji wywieziona na roboty do Niemiec. Po powrocie do kraju - w 1945 roku rozpoczęła pracę w Polskim Radiu w Warszawie, a następnie - po rozpoczęciu studiów na Politechnice Gdańskiej - współtworzyła Radio Gdańsk. Zorganizowała Pracownię Elektrofonii i Zakład Inżynierii Dźwięku na PG, współtworzyła podstawy techniczne polskiej radiofonii i telewizji. Jest członkiem Komitetu Akustyki PAN i założycielką polskiej sekcji Audio Engineering Society. Z okazji 70-lecia polskiej radiofonii odznaczona Honorową Odznaką Polskiego Radia.
W dniu swoich 95. urodzin profesor Sankiewicz opowie o swoim ciekawym życiu i o radiu.

***

Na "Wieczór odkrywców" w paśmie "Eureka - kultura i nauka" w poniedzialek (26.09) ok. godz. 19.10 zaprasza Krzysztof Michalski.

ab/gs

Czytaj także

Warszawa II. Narodziny radiowej Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 05:40
1 marca 1937 roku o godzinie 13.10 uruchomiona została radiostacja Warszawa II. Tę właśnie datę przyjmuje się jako dzień narodzin Programu 2 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radiostacja "Błyskawica" – kawałek wolnej Polski zapisany w dźwięku

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 07:07
- Pracowaliśmy z duszą na ramieniu, ale to, że na falach eteru mówiło się o Polsce to była wielka satysfakcja. To była frajda, że się jest na tym skrawku niepodległej Polski po tych koszmarnych kilku latach okupacji - wspominał Jeremi Przybora, który był jednym ze spikerów radiostacji "Błyskawica".
rozwiń zwiń