Arkadiusz Gołębiewski twórca festiwalu o Żołnierzach Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2016 10:28
- Na pierwszym festiwalu, w roku 2008, pokazaliśmy film o Roju. Nie spodobał się lokalnym mediom i aparatczykom. Przestraszyli się tematu i nie mogłem zorganizować drugiej edycji festiwalu w tym mieście. Musiałem imprezę przenieść do Gdynii - wyjaśniał Arkadiusz Gołębiewski.
Audio
  • Arkadiusz Gołębiewski o swoich filmach oraz Festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" (Nocne Polaków rozmowy/Jedynka)
Arkadiusz Gołębiewski twórca festiwalu Niepokorni, Niezłomni,Wyklęci
Arkadiusz Gołębiewski twórca festiwalu "Niepokorni, Niezłomni,Wyklęci"Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Od kilku lat tematyka Żołnierzy Wyklętych skutecznie przebija się do opinii publicznej. - To co zainicjował śp. prezydent Lech Kaczyński w roku 2007 na 11 listopada, było przełomowym gestem. Po raz pierwszy, żyjący jeszcze wtedy żołnierze tacy jak Lidia Lwow czy Irena Marczuk, zostali zaproszeni do Belwederu i odznaczani. Uchwyciłem to w moim filmie "Sny utracone, sny odzyskane" - mówił nasz gość.

Zdradził co go zainspirowało do stworzenia festiwalu, który w przypomina polskie podziemie i opozycję demokratytyczną walczącą z komunistycznym reżimem. -W połowie lat 90. Jan Białostocki, wnuk płk Oziewicza, pierwszego dowódcy NSZ, zaprosił mnie do realizacji dokumentu filmowego o Żołnierzach Wyklętych - wspominał Gołebiewski. - Miałem to szczęście, że w 1996 roku, czyli na początku mej drogi zawodowej, trafiłem z kamerą do żyjących jeszcze żołnierzy  NSZ. Nagrywałem z nimi rozmowy, ale najpierw musiałem przełamywać ich dużą nieufność i obawy - dodał.

Arkadiusz Gołębiewski zaprosił na festiwal, który odbędzie się w dniach 28.09 - 1.10. Wydarzenie jest objęte patronatem Polskiego Radia. Rozmówca Jana Pospieszalskiego przedstawił też szczegóły tegorocznego programu. Zachęcamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Nocne Polaków rozmowy" w cyklu "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Jan Pospieszalski

Gość: Arkadiusz Gołębiewski (reżyser, producent, scenarzysta filmowy, pomysłodawca i organizator Festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci")

Data emisji: 21.09.2016

Godzina emisji: 22.07

ab

Czytaj także

Żołnierze Wyklęci, żołnierze niezłomni

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2014 13:05
- Byli wyklęci już w 1939 roku, kiedy Polska mimo traktatów o pomocy wojskowej po napaści hitlerowskich Niemiec została opuszczona przez Francję i Wielką Brytanię - przypomina Mateusz Wyrwich, badacz najnowszej historii Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Inka", sanitariuszka żołnierzy wyklętych: " zachowałam się jak trzeba"

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2021 06:00
28 sierpnia 1946 roku 18-letnia Danuta Siedzikówna ps. Inka, sanitariuszka i łączniczka 5. Wileńskiej Brygady AK, została zamordowana w więzieniu przy ul. Kurkowej w Gdańsku. Strzelało do niej kilku katów z odległości trzech kroków. Żaden nie trafił. Danutę Siedzikównę dobił, strzałem w głowę, dowódca plutonu egzekucyjnego z Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Syn Witolda Pileckiego: nauczyłem się mówić o ojcu

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2015 11:54
Filmowi "Pilecki", który trafił ostatnio do kin, towarzyszy książka "Pilecki, śladami mojego taty". Z synem rotmistrza rozmawiają w niej twórcy: Mirosław Krzyszkowski i Bogdan Wasztyl. - Przez lata trzeba było uważać, co się mówi i do kogo - przyznał w Jedynce Andrzej Pilecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gorycz bohaterów. Represje wobec żołnierzy "Zośki"

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2016 17:30
– U początków mojej pracy nad powojennymi losami żołnierzy batalionu "Zośka" leżały rozmowy z tymi, którzy to przeżyli – mówiła historyk dr Agnieszka Pietrzak.
rozwiń zwiń