Bracia Spychalscy. Dwaj bracia, dwie historie

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2016 12:00
Józef Spychalski był cichociemnym, Marian był członkiem Armii Ludowej, ministrem obrony narodowej w PRL.
20 sierpnia 1942 roku gen. Władysław Sikorski w ośrodku cichociemnych w Audley End dekoruje krzyżem VM por. Kawę, Michała Fijałkę; w ubraniach cywilnych stoją cichociemni przygotowani do misji w Polsce
20 sierpnia 1942 roku gen. Władysław Sikorski w ośrodku cichociemnych w Audley End dekoruje krzyżem VM por. "Kawę", Michała Fijałkę; w ubraniach cywilnych stoją cichociemni przygotowani do misji w PolsceFoto: Wikimedia Commons/Domena Publiczna

Trwa Rok Cichociemych w ramach którego przypominamy historie bohaterów. W najbliższej audycji o braciach Spychalskich i ich odmiennych wyborach porozmawiamy z historykiem Grzegorzem Hanulą. 

***

Do słuchania audycji Eureka w środę (9.11) w godz. 19.10 - 19.30 zaprasza Katarzyna Jankowska.

gs/pg

Zobacz więcej na temat: Cichociemni

Czytaj także

Sue Ryder. Brytyjka, która pokochała Polskę

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2016 11:32
Podczas II wojny światowej, po jej zakończeniu i aż do swojej śmierci w 2000 roku pomagała Polakom. 24 października w Rogatce Mokotowskiej przy ulicy Bagatela 15 w Warszawie zostanie otwarte muzeum Sue Ryder.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Projekt "Cichociemni. Spotkania filmowe". Historia od innej strony

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2016 20:10
- Chodzi nam o to, by wciągać zwiedzających, tak, jak film wciąga w kinie widzów, do świata bohaterów, do świata ich historii - powiedziała w radiowej Jedynce edukatorka Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych Monika Soroka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Józef Hurwic przywracał pamięć o polskich naukowcach"

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2016 17:29
Jest uważany za najlepszego znawcę życiorysu Marii Skłodowskiej-Curie. Był pierwszym polskim naukowcem, który zapoznał się z uzasadnieniem jej nagród Nobla. Dzięki jego staraniom w rodzinnym domu uczonej w Warszawie powstało jej muzeum.
rozwiń zwiń