Polskie Noble. Profesor Bogdan Wojciszke

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2016 11:30
Prof.Wojciszke jest laureatem Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2016 w obszarze nauk humanistycznych i społecznych.
W 2012 r. prof. Bogdanowi Wojciszke (L) odbierał nagrodę Mistrz Fundacji na rzecz Nauki Polskiej z rąk prezesa tej fundacji prof. Macieja Żylicza (P)
W 2012 r. prof. Bogdanowi Wojciszke (L) odbierał nagrodę Mistrz Fundacji na rzecz Nauki Polskiej z rąk prezesa tej fundacji prof. Macieja Żylicza (P)Foto: PAP/Jacek Turczyk

Tę prestiżową nagrodę prof.Wojciszke otrzymał za "Opracowanie modelu sprawczości i wspólnotowości, jako podstawowych wymiarów poznania społecznego".

Profesor sformułował i zweryfikował model dwuwymiarowości ludzkiego poznania społecznego zakładającego, że spostrzeganie ludzi przebiega w wymiarze sprawczości (sprawność, kompetencja, nastawienie na cele) i wspólnotowości (moralności i "ciepła”). Te dwa najważniejsze wymiary interpretacji zachowań są wzajemnie niezależne i powszechnie obecne w spostrzeganiu osób, wyjaśniając łącznie ponad 80% zmienności globalnych ocen ludzi, w tym także przywódców organizacyjnych i politycznych.

Uczony ustalił, że samych siebie spostrzegamy głównie w wymiarze sprawczości i przede wszystkim od tych spostrzeżeń zależy poczucie własnej wartości (samoocena). Natomiast innych postrzegamy głównie w wymiarze wspólnotowości i przede wszystkim od tych spostrzeżeń zależą nasze oceny i postawy wobec innych osób.

Gościem "Wieczoru odkrywców" będzie laureat Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2016 profesor Bogdan Wojciszke z Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS (oddział w Sopocie).

***

Na "Wieczór odkrywców" w paśmie "Eureka" w poniedziałek (28.11) w godz.19.10-19.30 zaprasza Krzysztof Michalski.

ab/gs


Czytaj także

Instytut Psychologii Polskiej Akademii Nauk

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2014 09:26
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wydział Psychologii, Uniwersytet Warszawski

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2014 19:52
rozwiń zwiń