Choinki Jedynki. Tajemnice świąt według Przyjaciół Radiowej Jedynki

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2016 13:30
Do siedziby Polskiego Radia w niedzielę, 4 grudnia, przybyli niezwykli goście ze świata kultury, nauki i sportu, aby w ramach akcji "Choinki Jedynki" namalować obrazy pod hasłem "Tajemnice Świąt Bożego Narodzenia".
Audio
  • Prezes PR Barbara Stanisławczyk, dyrektor PR1 Rafał Porzeziński, Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, Anna Dymna z Fundacji Mimo Wszystko i ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski z Fundacji Brata Alberta na otwarcie malowania prac przez Przyjaciół Radiowej Jedynki (Czas pogody/Jedynka)
  • Marta Januszewska i Roman Czejarek rozmawiają z Agnieszką Więdłochą, Antonim Pawlickim i Dariuszem Malejonkiem (Czas pogody/Jedynka)
  • Marta Januszewska i Roman Czejarek rozmawiają z Jackiem Palkiewiczem i Oktawią Nowacką (Czas pogody/Jedynka)
  • Marta Januszewska i Roman Czejarek rozmawiają z Rafałem Brzozowskim i Maciejem Gudowskim (Czas pogody/Jedynka)
  • Marta Januszewska i Roman Czejarek rozmawiają z Małgorzatą Kalicińską i Jolantą Fajkowską (Czas pogody/Jedynka)
  • Marta Januszewska i Roman Czejarek rozmawiają z Edytą Herbuś i Czesławem Langiem (Czas pogody/Jedynka)
  • Marta Januszewska i Roman Czejarek rozmawiają z Andrzejem i Agatą Mastalerzami, Aleksandrą Pońską i Joanną Wojkowską z Fundacji PZU, Barbarą Kraftówną oraz prof. Franciszkiem Maśluszczakiem (Czas pogody/Jedynka)
Od lewej: ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, dyrektor radiowej Jedynki Rafał Porzeziński, Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, prezes Polskiego Radia Barbara Stanisławczyk i Anna Dymna
Od lewej: ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, dyrektor radiowej Jedynki Rafał Porzeziński, Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, prezes Polskiego Radia Barbara Stanisławczyk i Anna DymnaFoto: Maciej Biedrzycki/PR

Gości zebranych w sali konferencyjnej Polskiego Radia powitała prezes Barbara Stanisławczyk. - Jest mi niezmiernie miło powitać Państwa w dniu święta Przyjaciół Radiowej Jedynki z okazji akcji "Choinki Jedynki". Szczególnie miło jest mi powitać naszego honorowego gościa, Panią Prezydentową Agatę Kornhauser-Dudę. Witam serdecznie wszystkich Państwa, witam Panią Annę Dymną, która od lat opiekuje się Fundacją Mimo Wszystko i księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, który opiekuje się Fundacją im. Brata Alberta - rozpoczęła Barbara Stanisławczyk.

- "Choinki Jedynki" to więcej niż tylko pomoc potrzebującym. Jesteśmy tym, co dajemy innym. I właśnie w takich akcjach, jak "Choinki Jedynki" pokazujemy kim jesteśmy naprawdę, ile w nas jest człowieka. Bardzo się cieszę i bardzo dziękuję za to, że do tej akcji włączają się ludzie znani, utalentowani, którzy dzielą się sercem i tym, co mają najlepsze, czyli talentem - podkreślała prezes Polskiego Radia.

Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda nawiązała w swym przemówieniu do hasła tegorocznej akcji. - To prawda, że święta Bożego Narodzenia niosą ze sobą tajemnicę. I to zarówno tę w wymiarze duchowym, religijnym, ale też tę w wymiarze społecznym, ponieważ niezależnie od naszej wiary, statusu społecznego, wieku, a przede wszystkim od poglądów politycznych wielką tajemnicą świąt Bożego Narodzenie jest fakt, że te święta nas łączą i wyzwalają wiele dobra - przekonywała pani prezydentowa.

Z myślą o aukcji prac Przyjaciół Radiowej Jedynki Agata Kornhauser-Duda przygotowała dwie prace. - Zdaję sobie doskonale sprawę z tego, że moje ozdoby świąteczne będą miały ogromną konkurencję, bo pewnie mają Państwo większy talent plastyczny niż ja. Myślę, że słuchacze czekają już na prace, które będą tu dziś tworzone, wszystkich ich bardzo serdecznie pozdrawiam. Chciałabym zapewnić wszystkich słuchaczy, że naprawdę warto włączyć się w tę szlachetną akcję - dodała małżonka Prezydenta RP.

Dyrektor Jedynki Rafał Porzeziński, odnosząc sie do tajemnic Bożego Narodzenia, powiedział, że doskonale opisał je Franciszek Karpiński w słowach "ma granice Nieskończony". - To coś naprawdę niemożliwego. To niemożliwe dziś, także za sprawą Państwa, stanie się możliwe. Nie jest zagadką dla tych, którzy mają dobre, czułe, wrażliwe serca, że Boże Narodzenie może być każdego dnia. Dziś będzie się ono dokonywać właśnie tutaj za sprawą Waszą i naszych wiernych, dzielnych, kochanych słuchaczy, którzy już od jutra staną w licytacyjne szranki - podkreślił szef anteny.

Zapewnił, że za rok ruszy kolejna edycja akcji. - Wierzę, że spotkamy się wtedy w takim samym albo jeszcze liczniejszym gronie - zaznaczył. 

Otwarcie wielkiego malowania prac przez Przyjaciół radiowej Jedynki


Anna Dymna, prezes Fundacji "Mimo Wszystko", dziękowała Jedynce za to, że po raz kolejny wspiera jej podopiecznych. - Wszystkie pieniądze z tej aukcji, każdy uśmiech jest skierowany do naszych podopiecznych. To są ludzie dorośli niepełnosprawni intelektualnie. Tacy, którzy nawet o pomoc nie umieją prosić, świat rozumieją sercem - przypomniała. - Najbardziej mnie cieszy, że "Choinki Jedynki" to akcja, w której ludzie zapominają o wszystkich różnicach, o wszystkim, co nas dzieli, o wszystkich smutkach, tylko z taką samą radością pochylają się nad tymi karteczkami i lepią coś, malują. I to wszystko jest jak gdyby sercem robione, dlatego to ma taką ogromną siłę, dlatego daje taką ogromną radość – podkreśliła Anna Dymna. - Dziękuję, że jesteście i Jedynkę kocham - dodała. 

Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zalewski podkreślił, że udział w takim pięknym przedsięwzięciu jak "Choinki Jedynki" jest wielkim przeżyciem dla całej Fundacji Brata Alberta, która również opiekuje się dorosłymi niepełnosprawnymi intelektualnie. - Św. Brat Albert odszedł do Pana Boga dokładnie 100 lat temu. Było to Boże Narodzenie 1916 roku. Episkopat Polski, Sejm i Senat ustaliły, że począwszy od grudnia tego roku rozpoczyna się jubileuszowy Rok Brata Alberta. Ta akcja idealnie wpisuje się w ten rok - zaznaczył. 

***

Prace stworzone przez Przyjaciół Radiowej Jedynki zostaną zlicytowane na rzecz podopiecznych Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko" oraz Fundacji im. Brata Alberta. Podobnie jak w zeszłym roku, honorowy patronat nad akcją sprawuje małżonka Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Agata Kornhauser-Duda.

W tegorocznej edycji swoje prace przygotowali:

Czesław LangOktawia NowackaTomasz  MajewskiKrzysztof HołowczycJolanta FajkowskaJustyna BargielskaWojciech ŻołądkowiczAndrzej Mastalerz i Agata Piotrowska-MastalerzOlgierd ŁukaszewiczLucyna MalecBarbara Kurdej-SzatanEdyta HerbuśAgnieszka WiędłochaBarbara Krafftównaprof. Karol MyśliwiecZbigniew Cierniak z osobami towarzyszącymi z Zespołu ŚląskDanuta Muszyńska-ZamorskaMałgorzata KalicińskaEwa ZiętekJacek PałkiewiczAndrzej HalińskiSzymon BobrowskiMaciej GudowskiRafał BrzozowskiDarek Malejonek (Maleo Reggae Rockers)Dawid Kwiatkowski.

Wszystkie prace Przyjaciół Radiowej Jedynki będzie można kupić podczas aukcji organizowanych od 5 do 9 grudnia na antenie Pierwszego Programu Polskiego Radia ("Cztery Pory Roku", godz. 9.00 – 11.55). Obrazy, które zwyciężyły w konkursie plastycznym dla dzieci i młodzieży będzie można licytować podczas wielkiego finału akcji w sobotę 10 grudnia.

Więcej informacji o całej akcji na stronie internetowej "Choinek Jedynki".

***

gs/pg


Czytaj także

Choinki Jedynki 2016. Zobacz nagrodzone prace dzieci

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2016 14:00
Prace dzieci, nadesłane na konkurs Choinki Jedynki, zasypały naszą redakcję. Jury spośród nadesłanych obrazków 20 nagrodzi - te przekażemy na aukcję 10 grudnia - a 40 prac wyróżni. 60 artystów otrzyma upominki.
rozwiń zwiń