Boże Narodzenie 2016 w Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2016 11:41
Program 1 Polskiego Radia zaprasza do wspólnego przeżycia  Świąt Bożego Narodzenia pod hasłem "NAJWAŻNIEJSZE URODZINY ŚWIATA". Od 24 do 26 grudnia po godzinie 20.00 superprodukcja audio w oparciu o Ewangelie św. Jana, św. Łukasza i św. Mateusza, a także księgę Psalmów. Wystąpią w niej m.in. Krystyna Janda, Piotr Fronczewski, Małgorzata Kożuchowska. Psalm zaśpiewa Stanisław Sojka. Reżyseria – Krzysztof Czeczot. W tych dniach usłyszymy też na antenie nową oprawę świąteczną skomponowaną przez Agatę Steczkowską.
Na Jasnej Górze w Częstochowie zaprezentowano szopkę jasnogórską.
Na Jasnej Górze w Częstochowie zaprezentowano szopkę jasnogórską. Foto: PAP/Waldemar Deska

24 grudnia Radiowa Jedynka zaprasza do wspólnych obchodów Świąt Bożego Narodzenia już od godziny 9.00 – w audycji Moniki Tarki i Roberta Kilena "Jedyne takie miejsce – Betlejem". Przewodnikiem będzie Ryszard Montusiewicz – publicysta, wieloletni mieszkaniec Ziemi Świętej, który opowie o Grocie Narodzenia Pańskiego i o cudzie Groty Mlecznej. O godzinie 14.00 "Radiowe Kolędowanie" i premiera kolędy "Bóg się rodzi" w wykonaniu zespołu radiowej Jedynki wraz z rodziną Pospieszalskich. Następnie wigilijny koncert poetycki "Urodzony" zrealizowany pod artystyczną opieką Janusza Kukuły, a wigilijne wiersze Ernesta Brylla czytał będzie Andrzej Ferenc. W trakcie audycji słuchacze będą mieli okazję poznać "Świat Kresów" (po godz. 18.00), usłyszeć słuchowisko Polskiego Radia Dzieciom zatytułowane "Wigilijny gość" autorstwa Ryszarda Jabłońskiego (godz. 19.30) oraz wysłuchać bożenarodzeniowego orędzia kardynała Kazimierza Nycza (po godz. 20.00). Po godz. 21.00 na antenie Programu 1 obędzie się retransmisja finałowego koncertu "Choinek Jedynki" w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny. "Wigilijną Noc w Jedynce" poprowadzą ks. Krzysztof Ołdakowski oraz Małgorzata Kownacka (23.00-3.00). A o północy Pasterka – transmitowana z Katedry Poznańskiej.

Jak zawsze w pełnej atrakcji "Familijnej Jedynce" pierwszego dnia świąt "Znaki Bożego Narodzenia" przybliży ks. Waldemar Chrostowski. Na audycję "Boże Narodzenie z Jedynką" 25 grudnia od godz. 10.00 zaprasza Zbigniew Krajewski – a w niej m.in. bożenarodzeniowe muzykowanie, tradycyjnie wybrane przez Adama Struga. Po południu na rozmowę z Moniką i Robertem Gawlińskimi zaprosi Wojciech Urban. Warto zwrócić uwagę również na takie audycje, jak: "Labirynt Historii" (po godz. 14.00) Jacka Raginisa-Królewicza, który przeprowadzi "śledztwo" w sprawie narodzin Jezusa, "Świąteczny koncert życzeń" (po godz. 15.00), czy Słuchowisko Teatru Polskiego Radia (po 17.00). Po godz. 20.00 dyrektor Radiowej Jedynki Rafał Porzeziński zaprosi prof. ks. Marka Dziewieckiego do rozmowy poświęconej najbardziej niezwykłemu wydarzeniu w dziejach ludzkości w audycji "Dlaczego stał się człowiekiem?"

Poniedziałkowe "Boże Narodzenie z Jedynką" rozpocznie o godz. 10.00 Marcin Kusy. W programie m.in. rozmowa Martyny Podolskiej z  Cezarym Żakiem i jego żoną,  po 11.00 – z Anitą Włodarczyk, a po 12.00 z francuskim filozofem Alainem Finkielkrautem rozmawiać będzie Magdalena Skajewska. O 13.00 Agata Puścikowska zada pytanie "Czy istnieje jeszcze chrześcijańska Europa?". O 14.00 w popołudniowym "Labiryncie Historii – Od narodzenia Chrystusa do Trzech Króli" słuchaczy będzie prowadzić Jacek Raginis-Królewicz. Wieczorną część audycji "Boże Narodzenie z Jedynką" od godz. 20.00 poprowadzi Zbigniew Krajewski. Po 21.00 – audycja Joanny Sławińskiej o Zbyszku Cybulskim z okazji zbliżającej się 50. rocznicy śmierci. Natomiast po godz. 22.00 słuchacze Radiowej Jedynki usłyszą dwie świąteczne rozmowy przygotowane przez Redakcję Sportową. Z Agnieszką Radwańską rozmawiać będzie Cezary Gurjew, zaś z Mają Włoszczowską – Krzysztof Kuzak. Godzinę później audycję "Twarzą w twarz" poprowadzi Agata Puścikowska. Jej gościem będzie Monika Nowicka – położna, która pracowała w szpitalach na misjach w Afryce.