"Francja jest coraz bardziej pęknięta"

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2016 12:43
- Jest tak, jakby we Francji żyły obok siebie w coraz większych napięciach dwa narody. Widzieliśmy to po ataku na redakcję "Charlie Hebdo" w styczniu 2015 roku - mówi znany francuski intelektualista i filozof Alain Finkielkraut.
Audio
  • Alain Finkielkraut o problemie imigracji we Francji (Boże Narodzenie z Jedynką)
Protestujący pod wieżą Eiffla w Paryżu
Protestujący pod wieżą Eiffla w ParyżuFoto: Mustafa Yalcin /PAP/Abaca

Jak wspomina gość radiowej Jedynki, wielu Francuzów wyszło wtedy na ulice, by zadeklarować: "Jestem Charlie", "Jestem za Republiką", "Jestem Żydem". Wyjątkiem byli ludzie z biednych dzielnic, w których mieszka większość osób pochodzenia arabskiego i afrykańskiego. - Część wspólnoty muzułmańskiej we Francji odłącza się od reszty i odmawia poszanowania francuskiego prawa i zwyczajów. Widząc tę odmowę i nienawiść zdałem sobie sprawę z wartości, jaką jest nasza tradycja i tożsamość narodowa. Jestem zaniepokojony, bo boję się, że sytuacja będzie się pogarszać - tłumaczy Alain Finkielkraut.

Alain Finkielkraut Naród musi być wspólnotą ludzi, którzy mają to samo dziedzictwo. Nie może być zestawieniem wspólnot. Jeśli tak się dzieje, naród jest kompletnie rozbity

W swoich książkach porusza on często temat wielokulturowości. W "Niewdzięczności" pojawia się np. odważna teża, że wielokulturowość może zniszczyć społeczeństwo. - Naród musi być wspólnotą ludzi, którzy mają to samo dziedzictwo, którzy mogą zaangażować się w ten sam projekt. Naród nie może być zestawieniem wspólnot. Jeśli tak się dzieje, naród jest kompletnie rozbity - podkreśla filozof.

Dlaczego we Francji przestała działać asymilacja imigrantów? O tym w nagraniu audycji. Odpowiedzi udzielone w wywiadzie przez Alaina Finkielkrauta komentuje w studiu Jarosław Kuisz, redaktor naczelny "Kultury Liberalnej".

***

Tytuł audycji: Boże Narodzenie z Jedynką

Prowadzi: Magdalena Skajewska

Goście: Alain Finkielkraut (francuski intelektualista i filozof), Jarosław Kuisz (redaktor naczelny "Kultury Liberalnej", Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 26.12.2016

Godzina emisji: 12.15

pg/mg

Czytaj także

Dokąd zmierzasz, Francjo?

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2016 19:42
Przyśpiesza przedwyborcze tempo we Francji. Kandydatka skrajnej prawicy na prezydenta Marine Le Pen w centrum swojej kampanii postawiła obawy Francuzów związane z imigracją i bezpieczeństwem. Le Pen doszukuje się źródła problemów Francji w Unii Europejskiej, z której zapowiada wyjście. O ewentualnej przyszłości Francji pod wodzą Le Pen rozmawiano podczas audycji "Więcej świata".
rozwiń zwiń