X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Człowiek, który ujawnił sekrety cenzury PRL

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2017 16:30
Latem 1975 roku 29-letni Tomasz Strzyżewski został przyjęty na okres próbny do pracy w krakowskiej delegaturze Głównego Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk.
Audio
Fragment okładki książka Błażeja Torańskiego Knebel. Cenzura w PRL-u
Fragment okładki książka  Błażeja Torańskiego "Knebel. Cenzura w PRL-u"Foto: Wydawnictwo Fronda/mat.prasowe

Jednym z najważniejszych dokumentów była tam tajna "biblia cenzorska", czyli Książka Zapisów i Zaleceń, o której istnieniu wiedzieli tylko nieliczni.

Kiedy w marcu 1977 roku Tomasz Strzyżewski zdołał uzyskać paszport, postanowił, że najwyższy czas, aby wywieźć zdobyte dokumenty za granicę. W nocy z 9 na 10 marca odbył swój ostatni dyżur cenzorski w drukarni, po czym w domu spakował wszystkie materiały. Ciężarna żona została. Strzyżewski z Krakowa poleciał do Warszawy, potem pociągiem dostał się do Świnoujścia, aby tam przesiąść się na prom do Szwecji. Najpierw jednak trzeba było przejść odprawę celną...

***

Tytuł audycji: "Labirynt Historii"

Prowadzi: Jacek Raginis-Królikiewicz

Data emisji: 22.01.2017

Godzina emisji: 14.09

mg


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wojciech Młynarski: cenzurę trzeba było umieć wywieść w pole

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2015 20:11
- To był rodzaj gry. Chodziło o to, by powiedzieć, co się chciało, a jednocześnie by cenzorzy nie mieli się do czego przyczepić - tłumaczył w Jedynce artysta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walka z PRL-owską cenzurą. "Polacy zawsze byli niepokorni"

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2016 03:15
Dinozaury, procesy czarownic i naklejki na słoiki z dżemem - wszystkie te elementy związane są PRL-owską cenzurą. - Była to wyrafinowana gra nad słowem i obrazem - mówi Błażej Torański, autor książki "Knebel. Cenzura w PRL-u".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grupy Oporu - młodzi przeciwko komunie

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2016 14:22
Stan wojenny to nie tylko okres represji, prześladowań i komunistycznych zbrodni. To także czas brawurowej odwagi i heroicznego oporu. W audycji opowiadamy o młodych ludziach, których akcje w latach 80. stanowiły dowód, że Solidarność nie skapitulowała i które w Warszawie zyskały niemal legendarną sławę.
rozwiń zwiń