SESAME w Jordanii jak naukowe centrum CERN pod Genewą

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2017 14:09
Pierwsza wiązka elektronów w pionierskim centrum naukowym SESAME w Jordanii pojawiła się kilka dni temu.
Primienie rentgentowksie użuwane są do badania abrorbcji i przmeiany substancji toksycznych przez roślinyremediation
Primienie rentgentowksie użuwane są do badania abrorbcji i przmeiany substancji toksycznych przez rośliny remediationFoto: mat.pras.SESAME

To ważny krok w kierunku prowadzenia badań naukowych w pierwszym tego typu laboratorium na Bliskim Wschodzie. SESAME powołano do życia pod auspicjami UNESCO. Skupia: Bahrajn, Cypr, Egipt, Iran, Izrael, Jordan, Pakistan, Autonomię Palestyńską i Turcję.

Celem organizacji jest stworzenie światowej klasy centrum naukowego dla regionu umożliwiając międzynarodową współpracę naukową ponad podziałami politycznymi, co było wielkim wyzwaniem! W założeniach przypomina ideę, która towarzyszyła powstaniu Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN pod Genewą po II wojnie Światowej.

SESAME to angielski akronim od nazwy "Promieniowanie Synchrotronowe dla Badań Naukowych i Zastosowań na Bliskim Wschodzie" i jest akceleratorem wykorzystującym promieniowanie synchrotronowe krążących elektronów do wielorakich badań własności materii: od medycyny i biologii, poprzez inżynierię materiałową, fizykę i chemię, ochronę zdrowia ekologię aż po rolnictwo i archeologię. To także przyszłe pole działania dla polskich naukowców.

O centrum i o kulisach naukowej dyplomacji, czyli nawiązywaniu współpracy badawczej między krajami skonfliktowanymi politycznie w zapalnym regionie świata będzie mówił prof. Maciej Nałęcz (Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego) do niedawna wieloletni Dyrektor Departamentu Nauk Podstawowych i Inżynieryjnych w UNESCO w Paryżu, który utworzył pod auspicjami UNESCO pierwsze w Afryce i na Bliskim Wschodzie centrum badań strukturalnych SESAME w Jordanii.

***

Na "Eurekę" we wtorek (14.02) o godz.19.10 zaprasza Dorota Truszczak.

ab/gs

Zobacz więcej na temat: CERN promieniowanie fizyka

Czytaj także

Wilhelm Roentgen – jego odkrycie zmieniło nasze życie

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 05:30
Pierwszą osobą, na której naukowiec wypróbował swój wynalazek była jego żona. Możliwość zobaczenia własnego szkieletu był dla niej prawdziwym szokiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy licealiści zwycięzcami w prestiżowym konkursie CERN

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2016 12:27
Polscy licealiści poszukują ukrytego pomieszczenia w piramidzie Chefrena. Ich projekt został nagrodzony na międzynarodowym konkursie dla młodych fizyków i w nagrodę będą mogli zweryfikować swoje tezy w laboratorium w słynnym ośrodku CERN.
rozwiń zwiń