X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

SESAME w Jordanii jak naukowe centrum CERN pod Genewą

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2017 14:09
Pierwsza wiązka elektronów w pionierskim centrum naukowym SESAME w Jordanii pojawiła się kilka dni temu.
Primienie rentgentowksie użuwane są do badania abrorbcji i przmeiany substancji toksycznych przez roślinyremediation
Primienie rentgentowksie użuwane są do badania abrorbcji i przmeiany substancji toksycznych przez rośliny remediationFoto: mat.pras.SESAME

To ważny krok w kierunku prowadzenia badań naukowych w pierwszym tego typu laboratorium na Bliskim Wschodzie. SESAME powołano do życia pod auspicjami UNESCO. Skupia: Bahrajn, Cypr, Egipt, Iran, Izrael, Jordan, Pakistan, Autonomię Palestyńską i Turcję.

Celem organizacji jest stworzenie światowej klasy centrum naukowego dla regionu umożliwiając międzynarodową współpracę naukową ponad podziałami politycznymi, co było wielkim wyzwaniem! W założeniach przypomina ideę, która towarzyszyła powstaniu Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN pod Genewą po II wojnie Światowej.

SESAME to angielski akronim od nazwy "Promieniowanie Synchrotronowe dla Badań Naukowych i Zastosowań na Bliskim Wschodzie" i jest akceleratorem wykorzystującym promieniowanie synchrotronowe krążących elektronów do wielorakich badań własności materii: od medycyny i biologii, poprzez inżynierię materiałową, fizykę i chemię, ochronę zdrowia ekologię aż po rolnictwo i archeologię. To także przyszłe pole działania dla polskich naukowców.

O centrum i o kulisach naukowej dyplomacji, czyli nawiązywaniu współpracy badawczej między krajami skonfliktowanymi politycznie w zapalnym regionie świata będzie mówił prof. Maciej Nałęcz (Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego) do niedawna wieloletni Dyrektor Departamentu Nauk Podstawowych i Inżynieryjnych w UNESCO w Paryżu, który utworzył pod auspicjami UNESCO pierwsze w Afryce i na Bliskim Wschodzie centrum badań strukturalnych SESAME w Jordanii.

***

Na "Eurekę" we wtorek (14.02) o godz.19.10 zaprasza Dorota Truszczak.

ab/gs

Zobacz więcej na temat: CERN promieniowanie fizyka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wilhelm Roentgen – jego odkrycie zmieniło nasze życie

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2017 06:05
Pierwszą osobą, na której naukowiec wypróbował swój wynalazek była jego żona. Możliwość zobaczenia własnego szkieletu był dla niej prawdziwym szokiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy licealiści zwycięzcami w prestiżowym konkursie CERN

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2016 12:27
Polscy licealiści poszukują ukrytego pomieszczenia w piramidzie Chefrena. Ich projekt został nagrodzony na międzynarodowym konkursie dla młodych fizyków i w nagrodę będą mogli zweryfikować swoje tezy w laboratorium w słynnym ośrodku CERN.
rozwiń zwiń