Matka terrorystka, matka bluszcz, czyli toksyczna matczyna miłość

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2017 14:00
- Książkę "Antymatki" napisałem na zamówienie społeczne. Po lekturze kilku moich książek poświeconych małżenstwu, miłości, rodzinie, jeden z czytelników zauważył, że nie poruszam problemu toksycznych matek i wyznał mi swoją historię. Wtedy dotarłem do innych, traumatycznych przeżyć - tak o genezie książki mówił autor, Grzegorz Łęcki.
Audio
  • Monika Dreger i Grzegorz Łęcki o problemie toksycznej, matczynej miłości (Damska torebka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Gladskikh Tatiana/Shutterstock

Autora ostrzegano, że narusza tabu religijno-kulturowe, ale dodawano mu także odwagi, bo ten problem istnieje w naszym społeczeństwie.  - 40 procent małżeństw - także tych zawieranych w kościołach - rozpada się. Więc jakieś powody tego nieszczęścia małżeńskiego istnieją. Istotnymi przyczynami okazują się relacje z rodzicami i teściami. Stąd ta książka - tłumaczył Łęcki.

Monika Dreger Poprawne relacje ze swymi dziećmi trzeba budować już od czasu ciąży

Psychoterapeutka i specjalistka mediacji rodzinnych, Monika Dreger stwierdziła że "dobrze, że taka książka powstała, porusza bardzo ważny temat". - W gabinecie spotykam wiele par opowiadających mi o matkach zbytnio ingerujących w ich życie małżeńskie i robiących to przesadnie. Są też matki wychowujące dzieci z deficytami, które odbijają się potem w małżeństwie - mówiła Dreger.   

Kim jest toksyczna matka, czym się charakteryzuje? Jak terapeuta pomaga pacjentom wychowanym przez toksyczne matki? Więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Damska torebka"

Prowadzą:  Marta Januszewska i Mira Jankowska

Goście: Grzegorz Łęcicki (autor książki "Antymatki", profesor UKSW, teolog, kulturoznawca i medioznawca), Monika Dreger (psycholog, psychoterapeuta Warszawska Grupa Psychologiczna, specjalistak mediacji rodzinnych)

Data emisji: 18.02.2017

Godzina emisji: 11.08

ab/mg

Czytaj także

Mamo, ty też jesteś ważna. Macierzyństwo a psychologia

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2015 11:50
Doświadczenie macierzyństwa, szczególnie na jego wczesnym etapie, bywa trudnym przeżyciem. Wiele kobiet decyduje się wówczas na psychologiczne wsparcie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dorosłe dzieci. Dlaczego niedojrzałość jest w cenie?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2016 17:05
Skąd wokół tylu Piotrusiów Panów i laleczek Barbie? - To moda kulturowa i wynik procesów cywilizacyjnych w kulturze Zachodu, które zmuszają do bycia wiecznie młodym - wyjaśnia psychiatra dr Zenon Dudek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powrót do pracy po urodzeniu dziecka. Mamy prawo tęsknić, ale...

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2017 12:53
- Przez kilka pierwszych miesięcy życia to mamy są non stop z dziećmi, więc ich więź jest wręcz fizyczna, nie tylko psychiczna. Wracając do pracy, cierpią z powodu rozstania z małym dzieckiem z powodu lęku o nie - tłumaczyła psycholog Dorota Minta.
rozwiń zwiń