X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tradycje i zwyczaje związane z tłustym czwartkiem

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2017 09:00
Gościem audycji będzie Amudena Rutkowska z Muzeum Etnograficznego w Warszawie.
Pączki, którymi zajadamy się w tłusty czwartek, mają zawsze słodkie nadzienie. Mało kto wie, że kiedyś były one przyrządzane z mięsem
Pączki, którymi zajadamy się w tłusty czwartek, mają zawsze słodkie nadzienie. Mało kto wie, że kiedyś były one przyrządzane z mięsemFoto: Glow Images/East News

Porozmawiamy o tradycjach i zwyczajach związanych z tłustym czwartkiem i końcem karnawału. O pączkach i faworkach opowie ponadto Małgorzata Swoboda z najstarszej krakowskiej cukierni "Jagiellońska". Wszystko to po godz. 10.00.

W pierwszej godzinie mówić będziemy natomiast o alergiach, zarówno wziewnych jak i pokarmowych, o testach alergicznych i ich skuteczności, a także o odczulaniu, leczeniu i o tym, czy możliwe jest zapobieganie alergiom. Naszym gościem będzie dr n. med. Michał Sutkowski, alergolog.

A na koniec z franciszkaninem o. Filipem Buczyńskim - założycielem i dyrektorem Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia - porozmawiamy o tym, jak pomagać innym, przekazując np. 1 procent podatku organizacjom pożytku publicznego.

***

Na audycję "Cztery pory roku" w czwartek (23.02) w godz. 9.10-12.00 zaprasza Małgorzata Raducha.

pg/mg

Zobacz więcej na temat: pączki
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kresowe tradycje sylwestrowe i karnawałowe

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2017 10:21
- Wilno to miasto, które miało wielu poetów i artystów. To się odbijało na życiu towarzyskim. Procent ziemiaństwa był duży, a ziemiaństwo bawić się lubiło i mogło, bo było je stać - opowiadał Romuald Mieczkowski.
rozwiń zwiń