Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 14:45
Fundacja Wolność i Demokracja po raz piąty zaprasza do wzięcia udziału w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Tropem Wilczym.
Plakat V. Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Plakat V. Biegu Pamięci Żołnierzy WyklętychFoto: mat.prom.

Celem tej rozrastającej się od 2013 roku inicjatywy jest uczczenie pamięci Żołnierzy Niezłomnych oraz edukacja w zakresie tego tematu. Jak co roku wybrano dziesięciu bohaterów, których życiorysy przybliżone będą w materiałach edukacyjnych zamieszczonych w pakiecie startowym.


baner żołnierze wyklęci.jpg
Żołnierze Wyklęci - zobacz serwis specjalny

Tegoroczna edycja odbędzie się w ponad 230 miastach w Polsce, a także za granicą. Zostały zaproszone miasta garnizonowe, z których część organizuje własne biegi, a część przyłączyła się do inicjatyw lokalnych. Udział w Tropem Wilczym biorą również misje wojskowe w Afganistanie, Iraku, Kuwejcie, Kosowie, Bośni i Hercegowinie. Hołd Żołnierzom Wyklętym oddadzą amerykańscy żołnierze, przebywający obecnie w Polsce. 

Ogółem w piątej edycji weźmie udział ponad 60 tysięcy biegaczy. Wydarzeniu towarzyszą liczne imprezy o charakterze edukacyjno – kulturalnym (wystawy, koncerty, pokazy grup rekonstrukcyjnych, spotkania z kombatantami. Oprawą muzyczną biegu będzie między innymi premierowa płyta zespołu Fabryka.

Polskie Radio objęło V. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych patronatem medialnym, a rzeczniczka biegu - Barbara Konarska będzie gościem sobotnich "Sygnałów dnia". Początek rozmowy o godz.7.15.

***

Na "Sygnały dnia" w sobotę (25.02) w godz.6.10-9.00 zapraszają Krzysztof Grzesiowski i Wiesław Molak.

mat.prom./ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Franciszek Niepokólczycki - żołnierz wyklęty

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2020 06:00
46 lat temu, 11 czerwca 1974 roku, zmarł Franciszek Niepokólczycki, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej i kampanii wrześniowej, żołnierz Armii Krajowej. Sąd PRL skazał go na karę śmierci, zamienioną na dożywotnie więzienie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceszef MON: czas, by Polska upomniała się o swoich bohaterów

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2016 13:20
– Przez całe dekady nie było polityki historycznej na szczeblu państwowym, resortowym. Przez 50 lat PRL była nie tylko zamazywana, ale i tworzona na nowo, pod kątem potrzeb ideowych i politycznych okupantów – mówił w audycji Cafe Armia Wojciech Fałkowski, wiceminister obrony narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bohater czy zbrodniarz - kim był Józef Kuraś ps. Ogień?

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2017 15:30
Mimo, że minęło 70 lat od śmierci Józefa Kurasia "Ognia", jego postać wciąż wzbudza wielkie kontrowersje.
rozwiń zwiń