X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Atak kleszczy. Borelioza a kleszczowe zapalenie mózgu

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2017 13:41
Kleszcz, niepozorny pajęczak już w momencie ukąszenia może nas zarazić chorobą, której przebieg w drastycznych przypadkach kończy się poważnym uszkodzeniem układu nerwowego lub śmiercią.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Photo Fun/Shutterstock

Kleszczowe Zapalenie Mózgu (KZM) nie da się wyleczyć antybiotykami, współczesna medycyna nie zna na nie lekarstwa. Nie jesteśmy jednak bezbronni. Możemy się uchronić przed KZM skuteczną szczepionką. 

W przypadku ugryzienia przez kleszcza pierwszą reakcją jest zazwyczaj niepokój związany z możliwością zachorowania na boreliozę. Tymczasem boreliozę skutecznie dziś leczymy antybiotykami, a pozbycie się wirusa kleszczowego zapalenia mózgu w ten sposób jest niemożliwe.

Wirusy KZM bytują w gruczołach ślinowych kleszczy, co oznacza, że przenikają do organizmu ludzkiego już w momencie ukąszenia. Bakterie boreliozy natomiast umiejscawiają się w jelitach pajęczaka. Aby przeniknęły do organizmu żywiciela, kleszcz musi najpierw wypełnić się jego krwią i dopiero później może dojść do zakażenia. Oznacza to, że skuteczne usunięcie pajęczaka ze skóry w pierwszej dobie po ukąszeniu właściwie zabezpiecza przez zakażeniem boreliozą. Niestety nie zabezpieczy nas to jednak przez kleszczowym zapaleniem mózgu.

W "Eurece" poznamy różnice między boreliozą a KZM. Dowiemy się jaka jest skuteczność szczepionki przeciw KZM. Poznamy warunki w jakich najchętniej bytują kleszcze i w jakich się rozmnażają. Omówimy też zagrożenia u dzieci, wynikające z ukąszeń kleszcza. 
Goścmi audycji będą: prof. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, prof. Edward Siński, wybitny parazytolog z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, dr hab. n. med. Ernest Kuchar-pediatra, lekarz chorób zakaźnych, kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

***

Na "Eurekę" w czwartek (6.04) o godz.19.10 zaprasza Artur Wolski.

ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Uwaga! Kleszcze w natarciu

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2017 09:11
- Wcześnie przyszła wiosna, zrobiło się ciepło, więc nie tylko my budzimy się do życia, nie tylko my chcemy wychodzić na spacery, ale też różne krwiopijne stawonogi - tłumaczyła ekspertka z Uniwersytetu Medycznego.
rozwiń zwiń