Atak kleszczy. Borelioza a kleszczowe zapalenie mózgu

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2017 13:41
Kleszcz, niepozorny pajęczak już w momencie ukąszenia może nas zarazić chorobą, której przebieg w drastycznych przypadkach kończy się poważnym uszkodzeniem układu nerwowego lub śmiercią.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Photo Fun/Shutterstock

Kleszczowe Zapalenie Mózgu (KZM) nie da się wyleczyć antybiotykami, współczesna medycyna nie zna na nie lekarstwa. Nie jesteśmy jednak bezbronni. Możemy się uchronić przed KZM skuteczną szczepionką. 

W przypadku ugryzienia przez kleszcza pierwszą reakcją jest zazwyczaj niepokój związany z możliwością zachorowania na boreliozę. Tymczasem boreliozę skutecznie dziś leczymy antybiotykami, a pozbycie się wirusa kleszczowego zapalenia mózgu w ten sposób jest niemożliwe.

Wirusy KZM bytują w gruczołach ślinowych kleszczy, co oznacza, że przenikają do organizmu ludzkiego już w momencie ukąszenia. Bakterie boreliozy natomiast umiejscawiają się w jelitach pajęczaka. Aby przeniknęły do organizmu żywiciela, kleszcz musi najpierw wypełnić się jego krwią i dopiero później może dojść do zakażenia. Oznacza to, że skuteczne usunięcie pajęczaka ze skóry w pierwszej dobie po ukąszeniu właściwie zabezpiecza przez zakażeniem boreliozą. Niestety nie zabezpieczy nas to jednak przez kleszczowym zapaleniem mózgu.

W "Eurece" poznamy różnice między boreliozą a KZM. Dowiemy się jaka jest skuteczność szczepionki przeciw KZM. Poznamy warunki w jakich najchętniej bytują kleszcze i w jakich się rozmnażają. Omówimy też zagrożenia u dzieci, wynikające z ukąszeń kleszcza. 
Goścmi audycji będą: prof. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, prof. Edward Siński, wybitny parazytolog z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, dr hab. n. med. Ernest Kuchar-pediatra, lekarz chorób zakaźnych, kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

***

Na "Eurekę" w czwartek (6.04) o godz.19.10 zaprasza Artur Wolski.

ab

Czytaj także

Uwaga! Kleszcze w natarciu

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2017 09:11
- Wcześnie przyszła wiosna, zrobiło się ciepło, więc nie tylko my budzimy się do życia, nie tylko my chcemy wychodzić na spacery, ale też różne krwiopijne stawonogi - tłumaczyła ekspertka z Uniwersytetu Medycznego.
rozwiń zwiń