Fascynująca, silna kobieta kontra rodzina

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2017 13:48
W "Lekturach Jedynki" od 10 do 21 kwietnia przedstawimy archiwalne fragmenty powieści "Czahary" Marii Rodziewiczówny w wykonaniu Gustawa Lutkiewicza.
Maria Rodziewiczówna, zdjęcie prawdopodobnie z 1911 roku
Maria Rodziewiczówna, zdjęcie prawdopodobnie z 1911 rokuFoto: Wikipedia/domena publiczna

Tytułowe Czahary to majątek, stanowiący część spadku. Spierają się o niego dzieci starego Janickiego, który miał trzech synów i dwie córki. Dwaj zaborczy bracia nie chcą wziąć pod uwagę tego, co należy się trzeciemu, Wacławowi, uznanemu za zaginionego. Ich siostra Zosia upiera się jednak przy sprawiedliwym podziale dóbr: tylko ona wie, że Wacław żyje...

Tak rozpoczyna się ta ciekawa rodzinna historia, umiejscowiona w końcu XIX wieku na Kresach, o triumfie szlachetności, prawości i odwadze młodej damy. Doskonały relaks: niektórych uspokajają wspaniałe opisy krajobrazów, innych pięknie naszkicowane postaci, głównie – wzory kobiecego ideału.

***

Na wybrane fragmenty powieści "Czahary" Marii Rodziewiczówny zapraszamy do radiowej Jedynki od poniedziałku do piątku o godz. 10.35. Czyta Gustaw Lutkiewicz.

materiały prom./Świat Książki/pg

Zobacz więcej na temat: Gustaw Lutkiewicz
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Lutkiewicz nawet źle napisane role zamieniał w perełki"

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 12:08
- Był doskonałym aktorem i, mimo surowego emploi, ciepłym i otwartym człowiekiem, który potrafił nawiązywać doskonały kontat z publicznością - wspominał w Dwójce zmarłego Gustawa Lutkiewicza reżyser radiowy Jan Warenycia.
rozwiń zwiń