Ks. Paweł Rytel-Andrianik o tajemnicy Wielkiego Czwartku

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2017 18:12
Żaden dzień z życia Jezusa Chrystusa nie został tak dokładnie opisany przez ewangelistów, jak Czwartek i Piątek. Dzięki ich pieczołowitości, możemy iść za Nim niemal krok w krok. O tajemnicach Wielkiego Czwartku, o wydarzeniach tego dnia i ich symbolice Marek Mądrzejewski rozmawia z ks. Pawłem Rytelem-Andrianikiem.
Audio
  • Wielki Czwartek i Wielki Piątek, ich symbolika i znaczenie dla chrześcijan (Audycja specjalna/Jedynka)
Paweł Rytel-Andrianik
Paweł Rytel-AndrianikFoto: Wojciech Kusiński/PR

Opisując jak wyglądała Ostatnia Wieczerza, ks. Andrianik stwierdził - To była Pascha bardzo uboga. Spożywano m.in. gorzkie zioła, które są znakiem trudu, który był przeżywany w Egipcie. Co jest charakterystyczne, w tym czasie, gdy Jezus przygotowywał się do spożycia Paschy, był świadomy tego, że nawiązuje do tradycji paschalnej z Egiptu, czyli On jest tym barankiem, On jest tą ofiarą, On się ofiarowuje za naród - tłumaczył duchowny.

- Święta paschalne mówią nam także o przejściu z niewoli do wolności. A sam Wielki Czwartek to jest dzień podwójnie radosny, dlatego, że dzisiaj jest dzień ustanowienia Eucharystii i ustanowienia kapłaństwa - tłumaczył ks. Andrianik.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik Wielki Czwartek jest upamiętniany każdego dnia. Podczas każdej mszy świętej wracamy do niego. To, co działo się w Jerozolimie, jest naszym chlebem powszednim, naszą rzeczywistością. To dzieje się każdego dnia gdy jesteśmy na mszy świętej, my to przeżywamy ponownie

Czy apostołowie rozumieli Jezusa, czy podczas Paschy rozumieli Jego gesty np. obmywanie im nóg, czy spodziewali się, że życie Jezusa tak szybko się skończy? Na te pytania odpowiadał gość audycji. Wspominał swój pobyt w Jerozolimie i  tłumaczył symbolikę Wielkiego Piątku.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Audycja specjalna w paśmie "Debaty Jedynki"

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Gość: Ks. Paweł Rytel-Andrianik (dr nauk biblijnych, archeologii, nauk orientalnych, publictsa, poliglota rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski)

Data emisji: 13.04.2017

Godzina emisji: 17.28

ab/kul

Czytaj także

Prymas o Wielkim Poście: to czas nawrócenia i zmiany relacji z drugim człowiekiem

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2017 09:48
Abp Wojciech Polak powiedział, że Środa Popielcowa to szczególny dzień, w którym osoba wierząca rozpoczyna drogę pokutną. Popielec to uroczystość obchodzona w Kościele katolickim w różnych terminach, w zależności od daty Świąt Wielkanocnych. Wypada ona dokładnie 46 dni przed Wielką Niedzielą i rozpoczyna okres Wielkiego Postu. W tym roku Środa Popielcowa przypada 1 marca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prymas o Wielkim Tygodniu: to okazja do towarzyszenia Jezusowi Chrystusowi w zbawczych wydarzeniach

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2017 10:06
Wielki Tydzień to nie tylko pamiątka, lecz także żywe uczestnictwo w męce, śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa i okazja do towarzyszenia Mu w tych zbawczych wydarzeniach - powiedział prymas Polski abp Wojciech Polak.
rozwiń zwiń