Józef Wilkoń o sztuce ilustracji i... miłości do drzew

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2017 19:00
- Książka jest zawsze ważna. Czytam ją wielokrotnie, szukając miejsc, które są niedopowiedziane, które można świetnie rozwinąć ilustracją, znajdować dla niej formę, interpretację. Trzeba też zostawić literaturze puste miejsca, tam gdzie język doskonale się wyraża i tworzy plastyczny wizerunek  - opowiada Józef Wilkoń, światowej sławy ilustrator.
Audio
  • Józef Wilkoń o sztuce ilustracji i... miłości do drzew (Wielkanocny Poniedziałek z Jedynką)
Wernisaż wystawy prac Józefa Wilkonia Don Kichote w Galerii Opera w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie,
Wernisaż wystawy prac Józefa Wilkonia "Don Kichote" w Galerii Opera w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie,Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Józef Wilkoń Szaleństwo Don Kichota biegnie śladem jego rozumowania o relacjach ludzkich

Artysta po świetnej wystawie w Operze Narodowej prezentującej jego ilustracje do dzieła Cervantesa, opowiada o swoich inspiracjach "Don Kichotem", którego wieloznaczność i wielopłaszczyznowość wciąż go fascynują. - Szaleństwo Don Kichota biegnie śladem jego rozumowania o relacjach ludzkich. Błędny rycerz, to nie tylko ten facet, który walką udowadnia swoją przewagę, to jest walka o ideały - podkreśla Józef Wilkoń. 

Błędny rycerz powstał też jako rzeźba z drewna stojąca na podwórzu artysty. A drzewa - zwłaszcza typowe dla polskiego krajobrazu: topole, wierzby i dęby, to nie tylko doskonały materiał rzeźbiarski, ale też żywi, pożyteczni i piękni towarzysze ludzkiej egzystencji, identyfikujący ojczysty pejzaż. - Apeluję o szacunek dla drzew. Jednym drzewo przeszkadza, innym pomaga, staje się wręcz towarzyszem - podkreśla artysta, dla którego wizyta w lesie jest wizytą w swoistej świątyni. 


Pan Tadeusz Wilkoń 1200.jpg
Szaleństwo i surrealizm. "Pan Tadeusz" wg Wilkonia

Jakie drzewa najbardziej zachwycają Józefa Wilkonia? Dlaczego ludzie obecnie masowo wycinają drzewa? Jak artysta wspomina swoją pierwszą wizytę w lesie? Jak książki trafiają do domów czytelników? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji. 

***

Audycja: Wielkanocny poniedziałek z Jedynką

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: Józef Wilkoń (światowej sławy ilustrator, malarz i rzeźbiarz po świetnej)

Data: 17.04.2017

Godzina emisji: 17.11

gs,zi

Czytaj także

Wilkoń: metafory La Fontaine'a mnie nie biorą

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2016 14:00
- Nie ma powodów, by złe cechy ludzkie ilustrować symbolami głupiego, chytrego czy okrutnego zwierzęcia, bo jest zupełnie na odwrót - mówił w Dwójce wybitny rzeźbiarz i ilustrator.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bajkowy przewodnik po świecie muzyki

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2016 18:19
Lekki i humorystyczny język okraszony wyjątkowymi ilustracjami Józefa Wilkonia. Specjalnie dla najmłodszych miłośników muzyki,  Justyna Bednarek przygotowała wyjątkowy przewodnik po fascynującym świece dźwięków. Kto skomponował utwór fortepianowy na pięć rąk? Który kompozytor miał dwadzieścioro dzieci? Odpowiedzi na te i na wiele innych pytań Można znaleźć w książce „W to mi graj. Bajki muzyczne”.
rozwiń zwiń