X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Józef Wilkoń o sztuce ilustracji i... miłości do drzew

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2017 19:00
- Książka jest zawsze ważna. Czytam ją wielokrotnie, szukając miejsc, które są niedopowiedziane, które można świetnie rozwinąć ilustracją, znajdować dla niej formę, interpretację. Trzeba też zostawić literaturze puste miejsca, tam gdzie język doskonale się wyraża i tworzy plastyczny wizerunek  - opowiada Józef Wilkoń, światowej sławy ilustrator.
Audio
  • Józef Wilkoń o sztuce ilustracji i... miłości do drzew (Wielkanocny Poniedziałek z Jedynką)
Wernisaż wystawy prac Józefa Wilkonia Don Kichote w Galerii Opera w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie,
Wernisaż wystawy prac Józefa Wilkonia "Don Kichote" w Galerii Opera w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie,Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Józef Wilkoń Szaleństwo Don Kichota biegnie śladem jego rozumowania o relacjach ludzkich

Artysta po świetnej wystawie w Operze Narodowej prezentującej jego ilustracje do dzieła Cervantesa, opowiada o swoich inspiracjach "Don Kichotem", którego wieloznaczność i wielopłaszczyznowość wciąż go fascynują. - Szaleństwo Don Kichota biegnie śladem jego rozumowania o relacjach ludzkich. Błędny rycerz, to nie tylko ten facet, który walką udowadnia swoją przewagę, to jest walka o ideały - podkreśla Józef Wilkoń. 

Błędny rycerz powstał też jako rzeźba z drewna stojąca na podwórzu artysty. A drzewa - zwłaszcza typowe dla polskiego krajobrazu: topole, wierzby i dęby, to nie tylko doskonały materiał rzeźbiarski, ale też żywi, pożyteczni i piękni towarzysze ludzkiej egzystencji, identyfikujący ojczysty pejzaż. - Apeluję o szacunek dla drzew. Jednym drzewo przeszkadza, innym pomaga, staje się wręcz towarzyszem - podkreśla artysta, dla którego wizyta w lesie jest wizytą w swoistej świątyni. 


Pan Tadeusz Wilkoń 1200.jpg
Szaleństwo i surrealizm. "Pan Tadeusz" wg Wilkonia

Jakie drzewa najbardziej zachwycają Józefa Wilkonia? Dlaczego ludzie obecnie masowo wycinają drzewa? Jak artysta wspomina swoją pierwszą wizytę w lesie? Jak książki trafiają do domów czytelników? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji. 

***

Audycja: Wielkanocny poniedziałek z Jedynką

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: Józef Wilkoń (światowej sławy ilustrator, malarz i rzeźbiarz po świetnej)

Data: 17.04.2017

Godzina emisji: 17.11

gs,zi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wilkoń: metafory La Fontaine'a mnie nie biorą

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2016 14:00
- Nie ma powodów, by złe cechy ludzkie ilustrować symbolami głupiego, chytrego czy okrutnego zwierzęcia, bo jest zupełnie na odwrót - mówił w Dwójce wybitny rzeźbiarz i ilustrator.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bajkowy przewodnik po świecie muzyki

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2016 18:19
Lekki i humorystyczny język okraszony wyjątkowymi ilustracjami Józefa Wilkonia. Specjalnie dla najmłodszych miłośników muzyki,  Justyna Bednarek przygotowała wyjątkowy przewodnik po fascynującym świece dźwięków. Kto skomponował utwór fortepianowy na pięć rąk? Który kompozytor miał dwadzieścioro dzieci? Odpowiedzi na te i na wiele innych pytań Można znaleźć w książce „W to mi graj. Bajki muzyczne”.
rozwiń zwiń