Adam Strug: w muzyce i literaturze poszukuję liryki

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2017 15:22
- W polskim obyczaju wielkopostnym pieśni pasyjne śpiewa się od środy wielkanocnej do mszy resurekcyjnej w Niedzielę Zmartwychwstania - tłumaczył Adam Strug.
Audio
  • Adam Strug o swej twórczości (Audycja Muzyczna/Jedynka)
  • Marcin Pospieszalski o płycie "Decaloque" (Audycja muzyczna/Jedynka)
Adam Strug
Adam Strug Foto: Wojciech Kusiński/PR

Dodał, że "jest to obyczaj typowo polski". - W innych krajach katolickich, względnie kiedyś katolickich, śpiewano pieśni pasyjne wyłącznie w Wielkim Tygodniu. Polska pobożność obrosła taką ilością partytur nabożnych (dotyczy to też pieśni bożonarodzeniowych), że mamy dwa indulty papieskie, czyli zezwolenia, które rozszerzają praktykę śpiewów wielkopostnych od Wielkiej Środy do Wielkiej Niedzieli, a śpiew bożonarodzeniowy od Wigilii aż do 2 lutego, czyli święta Matki Bożej Gromnicznej - wyjaśniał muzyk.

Adam Strug opowiadał Zbigniewowi Krajewskiemu o zespole Monodia Polska, którego jest pomysłodawcą (13 śpiewaków wykonuje polskie pieśni przekazywane wyłącznie w przekazie ustnym) oraz o innych swoich dokonaniach muzycznych.

W drugiej części audycji Marcin Pospieszalski prezentował płytę "Decaloque". Więcej w dołączonych nagraniach.

***

Tytuł audycji: Przebojów Przyjaciół Radiowej Jedynki

Prowadzi: Zbigniew Krajewski

Goście:  Adam Strug (śpiewak i instrumentalista, poeta, autor piosenek, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, scenarzysta filmów dokumentalnych), Marcin Pospieszalski (kompozytor, aranżer, producent płyt, multiinstrumentalista)

Data emisji: 15.04.2017

Godzina emisji: 20.14

ab/mk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Adam Strug zaprasza na kontemplacyjny festiwal

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2016 18:30
Rozpoczął się 7. Festiwal Gorzkie Żale/Nowe Epifanie. Jego hasłem jest wolna wola na rozdrożu, a motywem przewodnim - skrzyżowanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Strug: pieśń pomaga w percepcji spraw trudnych

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2016 20:57
- Pieśni są dobrym sposobem przeżywania momentów podniosłych, spędzania czasu razem i twórczo - opowiada w Jedynce śpiewak i kompozytor.
rozwiń zwiń