Jarosław Marek Rymkiewicz o końcu świata i tajemnicach swojego ogrodu

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2017 16:00
- Te wszystkie sztuki, tragifarsy, które napisałem w latach 70. i które z mojej wyobraźni trafiły na koniec teatru jaki znałem, są też opowieściami o końcu świata w szerszym znaczeniu. Wszystkie one, na różne sposoby mówią o tym, że coś dobiega końca, że kończy się jakaś cywilizacja, jakieś obyczaje i jakieś wierzenia, i wszystko się rozpada na naszych oczach - mówi Jarosław Marek Rymkiewicz.
Audio
  • Jarosław Marek Rymkiewicz o końcu świata i tajemnicach swojego ogrodu (Wielkanocny Poniedziałek z Jedynką)
Poeta i eseista Jarosław Marek Rymkiewicz spotkał się z czytelnikami na 54. Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie (23.09.2009)
Poeta i eseista Jarosław Marek Rymkiewicz spotkał się z czytelnikami na 54. Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie (23.09.2009)Foto: PAP/Grzegorz Jakubowski

Pretekstem do rozmowy z pisarzem była prapremiera tragifarsy "Porwanie Europy", którą Jarosław Marek Rymkiewicz napisał w latach 60., a która wciąż pozostaje aktualna. W jego ocenie, do dziś nie wiemy co się pojawiło w środku cywilizacji europejskiej i co ją tak skutecznie niszczy. - Teraz moglibyśmy powiedzieć np. że to są muzułmańscy uchodźcy, ale to nonsensowne ujęcie sprawy. To jest coś innego. Jest jakaś tajemnica w końcu świata - mówi rozmówca Doroty Kołodziejczak. 

Jarosław Marek Rymkiewicz Zacząłem opowiadać o świecie przy pomocy roślin i drzew, krzewów i różnych zwierzątek w tym ogrodzie żyjących

Razem z poetą zajrzeliśmy także do jego ogrodu w Milanówku, gdzie o tej porze roku najlepiej można dostrzec tajemnicę obumierania i odradzania się świata. Jak poeta przyznaje, świat za oknem zorganizował jego życie. - Często stawiam sobie pytanie, jakim pisarzem byłbym w późnym wieku mojego życia, gdybyśmy się nie przeprowadzili w połowie lat 90. zeszłego wieku z Warszawy do Milanówka. Niewątpliwie, ten ogród stał się jakimś fundamentalnym faktem dla mojego istnienia i pisania - przyznaje Jarosław Marek Rymkiewicz. Jak dodaje, nie chodzi tylko o widoki, ale także o głębszą symbolikę. - Zacząłem opowiadać o świecie przy pomocy roślin, drzew, krzewów i różnych zwierzątek w tym ogrodzie żyjących - mówi. 

Dlaczego dramaty Rymkiewicza tak długo nie były wystawiane? Jak artysta wspomina pisanie sztuk? Kto przy tym miał na niego największy wpływ? Jakie wydarzenia wywarły na niego samego i jego pisarstwo największy wpływ? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy, w której - dzięki uprzejmości Teatru Śląskiego w Katowicach - wyemitowaliśmy także fragmenty prapremiery "Porwania Europy". 

***

Audycja: Wielkanocny poniedziałek z Jedynką

Prowadzi: Dorota Kołodziejczyk

Gość: Jarosław Marek Rymkiewicz 

Data: 17.04.2017

Godzina emisji: 15.10

gs,iz

 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rymkiewicz - poeta bezdni z nagrodą Orfeusz 2016

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2016 00:26
- Jarosław Maria Rymkiewicz to poeta ontologicznej bezdni, bez łatwego pocieszenia religią, bez prostej metafizyki. To poeta sprzeczności - uważa prof. Jarosław Ławski, przewodniczący jury nagrody im. K. I. Gałczyńskiego "Orfeusz".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagrody Identitas dla J. M. Rymkiewicza i prof. Halickiej

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2016 15:46
Jarosław Marek Rymkiewicz w kategorii literackiej oraz prof. Beata Halicka w kategorii historycznej zostali laureatami Nagrody Identitas dla autorów najlepszych książek minionego roku.
rozwiń zwiń