Loda Halama – artystka światowa

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2017 12:00
Tancerka, aktorka, gwiada, "pierwsze nogi II Rzeczpospolitej". Występowała w rewiach, teatrach i filmach dwudziestolecia międzywojennego w Polsce i na świecie. Zbierała najlepsze recenzje wśród występujących tancerek.
Audio
  • O legendarnej Lodzie Halamie rozmawiają Joanna Sławińska i Anna Lisiecka (Kulturalna Jedynka)
Loda Halama i Jan Ciepliński w 1934 roku w Operze Warszawskiej w Teatrze Wielkim
Loda Halama i Jan Ciepliński w 1934 roku w Operze Warszawskiej w Teatrze WielkimFoto: Willem van de Poll/Wikipedia/domena publiczna/the Dutch National Archive

- Pochodziła z rodziny utalentowanej artystycznie. Zaczynała karierę w rodzinnym zespole rewiowym Siostry Halama, występowała z trzema siostrami i rodzicami – mówiła w radiowej Jedynce Anna Lisiecka, dziennikarka radiowej Dwójki i autorka książki "Loda Halama. Pierwsze Nogi Drugiej Rzeczpospolitej".

Sama Loda Halama na antenie Polskiego Radia mówiła: - Musiałyśmy same zarabiać na chleb, przyjechałyśmy w 1926 roku do Warszawy i w jedną noc zrobiłyśmy karierę. My, Halamki miałyśmy geny taneczne.

Jej życiowe maksymy to "Być sobą" i "Przekraczać siebie", "Do końca trzymać fason". - Rewia, film, opera, była osobą w ciągłym rozwoju, stale też korzystała z pomocy światłych korepetytorów. Każdy etap jej życia był etapem przełomowym – podkreślała Anna Lisiecka.

W 1934 roku zagrała u boku Eugeniusza Bodo w filmie pt. "Kocha, lubi, szanuje", nakręconym po raz pierwszy w koprodukcji z wielką wytwórnią amerykańską Universal. W tym czasie jej nogi były ubezpieczone na ćwierć miliona dolarów.

W audycji można także usłyszeć, jak o swoim życiu i pracy artystycznej opowiada sama Loda Halama.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość: Anna Lisiecka (dziennikarka radiowej Dwójki, autorka książki "Loda Halama. Pierwsze Nogi Drugiej Rzeczpospolitej")

Data emisji: 17.04.2017

Godzina emisji: 21.08

im/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Eugeniusz Bodo – zaginiony na Wschodzie

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2017 06:10
Jeden z najsłynniejszych aktorów przedwojennej Warszawy, przyjaciel Ludwika Sempolińskiego, który na starcie aktorskiej przygody zazdrościł mu ... eleganckiego fraka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hanka Ordonówna – legenda polskiej sceny

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2015 06:00
Kiedy w 1931 roku zaśpiewała "Miłość ci wszystko wybaczy", zyskała ogromną popularność. Wtedy jej głosem zachwycił się hrabia Michał Tyszkiewicz, którego Ordonka dwa lata później poślubiła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Szampańska" Loda Halama i jej świat tańca

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2016 14:50
- Jak byłam na scenie, to się przeinaczałam, nawet uśmiechałam się inaczej. Nie umiałam tańczyć na zimno - mówiła w archiwalnym reportażu legendarna tancerka Loda Halama.
rozwiń zwiń