Europa łączy siły w walce z cyberzagrożeniami

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2017 16:14
Powstaje europejska sieć pozyskiwania i wymiany informacji o cyberzagrożeniach w ramach projektu SISSDEN, realizowanego przez międzynarodowe konsorcjum firm i instytucji badawczych.
Cyberprzestępcy w swojej działalności sięgają po coraz bardziej wyszukane metody, ale są sposoby, aby się zabezpieczyć przed takim atakiem.
Cyberprzestępcy w swojej działalności sięgają po coraz bardziej wyszukane metody, ale są sposoby, aby się zabezpieczyć przed takim atakiem.Foto: Rawpixel.com/shutterstock

Koordynatorem konsorcjum jest instytut badawczy Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa NASK. Jak poinformował Europol, 200 tysięcy zainfekowanych komputerów w 150 krajach to efekt ostatniego ataku hakerskiego, jakiego jeszcze nie było w historii globalnej pajęczyny. Polskę ominął. 

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego uważa, że za atakami stoi grupa hakerska, która wykorzystywała luki w komputerowym oprogramowaniu. W jakim stopniu będzie można zapobiec takim incydentom dzięki takiej sieci? Czym są tzw. garnki z miodem, jak ma działać sieć, kto ją tworzy, a kto będzie z niej korzystał, o tym opowie w audycji koordynator projektu dr Adam Kozakiewicz, kierownik Zakładu Metod Bezpieczeństwa Sieci i Informacji w NASK.

***

Na audycję "Eureka" we wtorek (19.05) o godz. 19.10 Katarzyna Kobylecka.

pg

Zobacz więcej na temat: cyberagrożenia

Czytaj także

Forum Cyberbezpieczeństwa. Czy Polska jest bezpieczna?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2017 18:25
Spośród 7 mld ludzi żyjących na Ziemi 2 mld korzysta z internetu. W Polsce z sieci korzysta 24 mln. O tym, jak zapewnić cyberbezpieczeństwo i jak bronić się przed cyberprzestępczością, dyskutowali goście "Debaty Jedynki". 
rozwiń zwiń