"Jadłonomia". Warzywna egzotyka po polsku

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2017 13:30
Seler po chińsku, węgierski gulasz z polskich boczniaków albo mizeria po koreańsku - czyli polskie warzywa sezonowe w egzotycznej odsłonie proponowanej przez Martę Dymek.
Grzywny za propagowanie weganizmu
Grzywny za propagowanie weganizmuFoto: Shutterstock.com/Yulia Grigoryeva

To popularna blogerka, autorka książek i programów kulinarnych, w których propaguje potrawy z owoców i warzyw. Właśnie ukazała się jej nowa książka pt. "Jadłonomia", w której znajdziemy egzotyczne przepisy na dania z polskich warzyw sezonowych.

Przed Piknikiem Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik odwiedzi nas też Alicja Adamczak, prezes Urzędu Patentowego RP, a rozmawiać będziemy o piknikowej prezentacji tej instytucji.

Poza tym w studiu pojawią się uczniowie ze szkoły im. Andrzeja Zalewskiego w Świnkowie. Zastanowimy się też nad przyczynami popularności piłki nożnej wśród dziewcząt, które coraz chętniej uprawiają tę dyscyplinę sportu.

Tradycyjnie jak co środę, pojawi się też "Słowoteka" Agnieszki Kunikowskiej.

***

Na "Cztery pory roku" w środę (31.05) w godz. 9.10-12.00 zaprasza Małgorzata Raducha.

mg/zi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tomasz Jakubiak: w święta jedzmy tradycyjnie

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2015 10:55
- Gdy ktoś do mnie dzwoni po jakiś wyszukany przepis na świąteczny obiad typu śledź z marakują, to pytam się "Ale po co?". I tak jak przyjdzie babka z ciotką, to powiedzą, że nie będą tego jadły, bo nie ma cebuli i oleju - mówi szef kuchni.
rozwiń zwiń