Jedynka na Festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2017"

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2017 13:03
W dniach 19-21 czerwca w Sopocie trwa XVII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". Polskie Radio - współorganizator festiwalu - zaprasza nie tylko do pełnego teatralnych atrakcji Trójmiasta, ale również na specjalne audycje poświęcone imprezie.
Audio
 • Janusz Kukuła i Ewa Millies-Lacroix o festiwalu "Dwa Teatry" (Sygnały dnia/Jedynka)
 • Jerzy Zelnik na Festiwalu "Dwa Teatry" (Cztery pory roku/Jedynka)
 • Program radiowy Festiwalu "Dwa Teatry" – relacja Magdy Mikołajczuk (W samo południe/Jedynka)
 • Dwa Teatry - rozmowa z Olgierdem Łukaszewiczem (Kulturalna Jedynka)
 • Relacja Magdy Mikołajczuk z Festiwalu "Dwa Teatry" i rozmowa z Mariuszem Malcem, reżyserem spektaklu "Tam gdzie rosną poziomki" (Ekspres Jedynki)
 • Magda Mikołajczuk rozmawia z Krzysztofem Gosztyłą (Polska i świat/Jedynka)
 • Konkurs słuchowisk dla dzieci i młodzieży – relacja Doroty Kołodziejczyk (Sygnały dnia/Jedynka)
 • Stanisław Brudny na festiwalu "Dwa Teatry" (Cztery pory roku/Jedynka)
 • Bartosz Opania na festiwalu "Dwa Teatry" (Ekspres Jedynki)
 • Co przyciąga publiczność na festiwal? Relacja Doroty Kołodziejczyk (Polska i świat/Jedynka)
 • Ewa Dałkowska o swoich związkach z radiem (Kulturalna Jedynka)
 • Relacja z gali kończącej Festiwal "Dwa Teatry" (Kulturalna Jedynka)
Olgierd Łukaszewicz i Ewa Dałkowska podczas nagrania w studiu Teatru Polskiego Radia
Olgierd Łukaszewicz i Ewa Dałkowska podczas nagrania w studiu Teatru Polskiego RadiaFoto: Krzysztof Sielicki/Polskie Radio

Tematyka Festiwalu oraz wydarzenia z nim związane pojawiają się w licznych audycjach Programu 1 Polskiego Radia. Już w poniedziałek 19 czerwca gościem "Sygnałów dnia" byli Janusz Kukuła - główny reżyser Teatru Polskiego Radia, a zarazem dyrektor artystyczny "Dwóch Teatrów" ze strony Polskiego Radia oraz dyrektor Agencji Kreacji Teatru Telewizji Polskiej Ewa Millies-Lacroix. Opowiedzieli m.in. o programie tegorocznego festiwalu. 

Przez cały czas trwania imprezy, aż do środy 21 czerwca, Jedynka będzie na bieżąco relacjonowała festiwalowe wydarzenia w audycjach: "Sygnały dnia" (godz. 8.30-9.00), "Cztery pory roku" (godz. 9.00-12.00) i "W samo południe" (po 12.00). Ponadto Magdalena Mikołajczuk i Anna Stempniak-Juśkiewicz przekażą najświeższe informacje z Sopotu również w "Kulturalnej Jedynce" (godz. 14.30-15.00 oraz 21.00-22.00), "Ekspresie Jedynki" (15.00-18.00) oraz magazynie "Polska i Świat" (godz. 22.00-22.30).

Relacja z gali zamknięcia pojawi się w środę 21 czerwca w audycji "Polska i Świat" (godz. 22.00-22.30), a podsumowanie Festiwalu w czwartkowych (22 czerwca) "Sygnałach dnia" (godz. 8.30-9.00).

dwa teatry 2017 1200.jpg
Festiwal "Dwa Teatry"

Festiwal "Dwa Teatry" to unikatowe w skali europejskiej i przyciągające gwiazdy oraz widzów przedsięwzięcie kulturalno-artystyczne mediów publicznych. Najważniejszą częścią 17. edycji imprezy są - odbywające się od 19 do 21 czerwca w sopockim Multikinie (ul. Bohaterów Monte Cassino 63) - prezentacje 26 słuchowisk wyprodukowanych przez Polskie Radio i publiczne rozgłośnie regionalne, 13 spektakli Teatru Telewizji oraz 8 produkcji radiowych biorących udział w konkursie słuchowisk dla dzieci i młodzieży. Konkursowe spektakle telewizyjne będą oceniane przez jury w składzie: Grażyna Barszczewska (Przewodnicząca), Tomasz Man, Włodek Pawlik, Maciej Pieprzyca, Janusz Wiśniewski. W jury oceniającym słuchowiska znaleźli się: Joanna Bachura-Wojtasik, Krzysztof Gordon, Antoni Libera, Piotr Moss oraz Henryk Rozen.

Po raz pierwszy odbędzie się koncert Studia Piosenki Teatru Polskiego Radia, w którym wezmą udział młodzi aktorzy i wokaliści, studenci i absolwenci wyższych szkół teatralnych i muzycznych, którzy zaprezentują nowe aranżacje i interpretacje utworów Agnieszki Osieckiej, Juliana Tuwima i Seweryna Krajewskiego (koncert "Osiecka/Tuwim" w reżyserii Janusza Gasta, pod kierownictwem muzycznym Marcina Partyki: Teatr Atelier im. A. Osieckiej, Al. Mamuszki 2 w Sopocie, poniedziałek 19 czerwca, godz.19.00).

Laureatów nagród poznamy w środę 21 czerwca podczas gali w hotelu Sheraton o godz. 19.30. W jej trakcie Ewa Dałkowska i Olgierd Łukaszewicz odbiorą Wielkie Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry" za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej. A w części artystycznej gali będzie można wysłuchać koncertu Stanisławy Celińskiej.

Na wszystkie pokazy i przesłuchania konkursowe oraz imprezy towarzyszące - wstęp wolny.
Szczegółowy program festiwalu na stronach dwateatry.polskieradio.pl i dwateatry.tvp.pl.

***

mat. prasowe/ag/pg

Czytaj także

Festiwal Dwa Teatry 2017. "Stawiamy na młodych"

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2017 13:28
- Ubiegły, 2016 rok był w teatrze niezwykły. Przede wszystkim mamy bardzo dużo młodych twórców. Teatr Polskiego Radia staje się początkiem wielkich karier. Ciągle pojawiają się wspaniali reżyserzy i aktorzy - mówi w Czwórce Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.   
rozwiń zwiń