Stanisław Wojciechowski - człowiek pracy od podstaw

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2017 18:10
Stanisław Wojciechowski po śmierci Gabriela Narutowicza wybrany został drugim prezydentem Rzeczpospolitej. W audycji Jedynki przybliżamy jego postać. 
Stanisław Wojciechowski
Stanisław Wojciechowski Foto: Autor: nieznany [domena publiczna], Wikimedia Commons

Wojciechowski był działaczem społecznym i robotniczym, członkiem PPS-u, gdzie poznał Józefa Piłsudskiego. Był to człowiek niezwykłej skromności. Na początku XX wieku był mocno zaangażowany w działalność spółdzielczą.

Został ministrem spraw wewnętrznych w pierwszym rządzie niepodległej Polski. Po śmierci Gabriela Narutowicza został wybrany drugim prezydentem Rzeczpospolitej. Po przewrocie majowym zrezygnował jednak z urzędu i wycofał się z polityki oświadczając, że z "Piłsudskim pogodzi się dopiero na tamtym świecie".

Postać byłego prezydenta RP przybliży Katarzyna Kobylecka w audycji Ludzie Niepodległości w niedzielę (18.06) o godz. 16.10.  

zi 


Zobacz więcej na temat: Stanisław Wojciechowski

Czytaj także

Aleksander Kakowski - kardynał, prymas Królestwa Polskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2017 18:20
- Aleksander Kakowski w 1913 został ordynariuszem archidiecezji warszawskiej. Zgodzono się na jego osobę, a to jest czas kiedy Polski nie ma na mapie, kiedy te wymagania władz wobec duchownych są wysokie. Gdy wybuchła I wojna światowa miał bardzo ważną misję. Musiał przeprowadzić diecezję warszawską, wiernych przez ten czas - mówi dr Jolanta Załęczny. 
rozwiń zwiń