X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Pamiątki Soplicy" w interpretacji Krzysztofa Chamca

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2017 16:29
Dokładniej książka, której fragmentów można posłuchać w Jedynce, nosi tytuł "Pamiątki Jaśnie Pana Seweryna Soplicy, cześnika parnawskiego". Jest to zbiór gawęd szlacheckich, napisanych przez hrabiego Henryka Rzewuskiego.
Polski szlachcic, reprodukcja obrazu Rembrandta
Polski szlachcic, reprodukcja obrazu RembrandtaFoto: Wikipedia/domena publiczna

Pierwszych 20 części zostało wydanych w latach 1839-41 w Paryżu. Pięć kolejnych w latach 1844-45 w Wilnie. Narratorem gawęd jest fikcyjny bohater, tytułowy Seweryn Soplica, opowiadający o osobach i zdarzeniach z czasów Konfederacji Barskiej i panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Soplica jest typowym przedstawicielem swojego środowiska, kieruje się charakterystycznym dla szlachty etosem, światopoglądem i poczuciem honoru. Te wartości są w gawędach rozumiane jako gwarancje ładu świata, który zagrożony może być jedynie przez to, co zagraniczne i obce.

Gawędy te są doskonale znane, bo choć nie wiemy, skąd pochodzą, z pewnością je czytaliśmy. Z gawęd tych korzystał bowiem obficie Henryk Sienkiewicz, tworząc postaci Trylogii.

Fragmenty gawęd czyta Krzysztof Chamiec. Nagrania pochodzą z archiwum Polskiego Radia.


Wybranych fragmentów można słuchać w Jedynce codziennie (oprócz piątków) ok. godz. 21.45.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jerzy Hoffman: adaptacja Sienkiewicza była przygodą życia

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2016 10:20
- Realizacja Trylogii Henryka Sienkiewicza była dla mnie największą przygodą życia. To było moje największe marzenie, a przede wszystkim miałem ogromne szczęście, że w tym czasie w pełni sił twórczych była cała plejada wspaniałych aktorów - mówi reżyser Jerzy Hoffman.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybieramy lekturę Narodowego Czytania 2017

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2017 14:04
- Ja najchętniej wybrałabym "Wesele", aczkolwiek mam wrażenie, że to najtrudniejsza pozycja. Sama kompozycja tego dramatu sprawia, że trudno go narodowo, głośno czytać, zwłaszcza, jeśli robi to jedna osoba - oceniała Anna Czernow, historyk literatury.   
rozwiń zwiń