X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ewa Makomaska przybliży biografię zapomnianej artystki

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2017 19:35
Ta artystka nazywała się Anda Kitschman. Pierwsza Polka - dyrygentka, a poza tym kompozytorka, śpiewaczka, aktorka, kierownik teatrów muzycznych.
Ewa Makomaska
Ewa MakomaskaFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Ewa Makomaska - aktorka Teatru Polskiego w Warszawie, przybliży nam fascynującą biografię artystki, która, choć napisała setki piosenek i latami je wykonywała - nigdy żadnej nie nagrała, a dziś jest zupełnie zapomniana.

Anda Kitschman przed I wojną światową w oryginalny sposób, z dużym temperamentem śpiewała w kabaretach własne piosenki, akompaniując sobie przy fortepianie. Po 1918 roku związana głównie ze Lwowem. Była pieśniarką, autorką tekstów, kompozytorką i pianistką. Po wojnie zamieszkała w Krakowie, gdzie w listopadzie 1946 roku współorganizowała pierwszy "Kabaret Siedem Kotów". "To piekielnie zdolna baba, ta Kitschmannka przy fortepianie", napisał o niej w 1946 roku Konstanty Ildefons Gałczyński.

Przed wojną była autorką znanych piosenek, m.in. "Pojadę na spacer w Aleje", "Anda", "Kniaginiuszka", "Tata da raka". Po wojnie napisała (z J. Albrechtem) wodewil "Igraszki balonikowe". Tłumaczyła teksty sztuk, oper i operetek.

Po godz. 1.00 "Czeski kousek", czyli czego nie wiemy o muzyce naszych południowych sąsiadów. Pojawią się nagrania takich artystów jak m.n: Radůza, Jaromír Nohavica, Poletíme?, Hana Hegerová, Aneta Langerová, Szidi Tobias, Tara Fuki i Kieslowski.

Po godz. 2.00 piosenki z "krainy łagodności", acz nie zawsze łagodne. Zaśpiewają m.in.: The Deutryx, Mikromusic, Marek Dyjak, Łukasz Jemioła, Ilona Sojda, Ida Dzik, Paweł Wójcik i inni.

***

Na "Noc z Jedynką" w środę (5.07) od godz. 1.10 do 3.00 zaprasza Teresa Drozda.

ag/gs


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jeszcze bardziej Zielona Gęś

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2014 13:24
We wtorkowym "Poranku Dwójki" porozmawiamy o premierze spektaklu w reż. Jarosława Kiliana, która zainauguruje kolejny sezon Sceny Letniej na plaży w Orłowie.
rozwiń zwiń