X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Cytologia - badanie, które ratuje życie

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 14:00
Cytologia pozwala na ocenę mikroskopową komórek nabłonka pokrywającego część szyjki macicy pod względem stopnia zagrożenia rozwoju nowotworu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Alexander Raths

Badanie cytologiczne jest jednym z elementarnych badań w ginekologii i powinno być regularnie powtarzane od czasu rozpoczęcia współżycia płciowego. Wszystkie kobiety po 25. roku życia powinny wykonywać je przynajmniej raz na trzy lata. U kobiet z grupy wysokiego ryzyka (stwierdzony nowotwór w rodzinie) cytologię należy powtarzać częściej.

Przed badaniem cytologicznym nie ma konieczności wykonywania innych badań. Badanie cytologiczne najlepiej wykonać pomiędzy 10. a 18. dniem cyklu. Warto wiedzieć, że badanie cytologiczne może być wykonywane w każdym wieku. Pierwsze badania cytologiczne rozpoczęto w latach 40. ubiegłego wieku. 

Jak wykonujemy to badanie, jak trzeba się do niego przygotować i co daje wykonanie go? Na te pytania odpowiedzą prof. Roman Smolarczyk, kierownik Kliniki Endokrynologii Ginekologicznej w Szpitalu Księżnej Anny Mazowieckiej w Warszawie oraz dr Jan Faryna- histopatolog, cytolog kliniczny.

***

Na audycję Eureka w czwartek (13.07) o godz. 19.10 zaprasza Artur Wolski.

mg/zi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ważne badanie, o którym powinna pamiętać każda kobieta

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 21:18
- Zgodnie z powiedzeniem, rak szyjki macicy to choroba biednych, bo wynika z zaniedbań, wielodzietności, dużej liczby partnerów i palenia - mówi cytolog, dr Jan Faryna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawda o nas zamknięta w genach. Dlaczego warto je badać?

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2017 14:00
- Jeżeli nasza mama chorowała na nowotwór, który jest związany z uszkodzeniem genu, to mamy 50 procent szansy, że go odziedziczymy - mówi dr hab. n. med. Anna Wójcicka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowcy szukają sposobu na niwelowanie stresu

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2017 01:51
- Chcielibyśmy przewidzieć skutki pewnych zmian, jakie na poziomie chemicznym i molekularnym zachodzą w naszych organizmach, by móc m.in. niwelować efekty stresu - mówi prof. Agnieszka Chacińska, dyrektor Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń