Wizyta jest szansą na międzynarodową współpracę Instytutu Matki i Dziecka ze szpitalem w St. Jude. Jest to wyjątkowy szpital (również jak na warunki amerykańskie), który dodatkowo prowadzi działalność naukową oraz wdraża międzynarodowy program szkoleniowy St. Jude Global. W ten sposób na całym świecie powstają wysokokwalifikowane placówki medyczne, ukierunkowane na diagnozowanie i leczenie wielu chorób rzadkich oraz profesjonalne leczenie wybranych i trudnych w leczeniu nowotworów u dzieci.
W placówkach tych pracują przeszkoleni w USA, i nie tylko, lekarze rożnych specjalizacji, ale i psychologowie, fizykoterapeuci oraz pielęgniarki, zapewniając najwyższą jakość oferowanego leczenia w danym kraju. Nawiązanie współpracy Instytutu Matki i Dziecka z St. Jude Children's Research Hospital umożliwi na dostęp do know-how St. Jude, co otworzy również drogę do leczenia w Polsce tymi samymi metodami, które są stosowane w Stanach.
Do tej pory powstały programy w regionie Centralnej Ameryki, Południowej Ameryki, na Bliskim Wschodzie i w Chinach. Nawiązanie współpracy z Kliniką Onkologii i Chirurgii Onkologicznej przy IMID daje początek dla stworzenia wielkiego programu w centralnej i wschodniej Europie (obejmując poza Polską takie kraje, jak Litwa, Łotwa, Estonia, Białoruś i Ukraina).
O tym wielkim sukcesie polskiej nauki i nadziejach dla rodziców mających dzieci cierpiące na choroby nowotworowe opowie prof. Anna Raciborska, która jest kierownikiem Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej IMiD.
***
Na audycję "Eureka" w czwartek (3.08) o godz. 19.10 zaprasza Artur Wolski.
mg/pg