Czy kiedykolwiek odkryjemy życie pozaziemskie?

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 16:35
W 1977 r. dokonano najbardziej tajemniczego odkrycia w ramach programu SETI - poszukiwania cywilizacji pozaziemskiej - był to tzw. Sygnał Wow!
Czy ludzkość kiedykolwiek odkryje życie pozaziemskie? A może to Obcy odkryją... Ziemię?
Czy ludzkość kiedykolwiek odkryje życie pozaziemskie? A może to Obcy odkryją... Ziemię?Foto: Shutterstock.com/Lena_graphics

Odebrał go dr Jerry Ehman z radioteleskopu Uniwersytetu Stanowego w Ohio. Trwał 72 sekundy. Nigdy się nie powtórzył. Do dziś nie udało się ustalić, skąd tak naprawdę ten radiowy sygnał pochodził. Ale to pozostawiło furtkę dla tych, którzy nie dają za wygraną i wierzą, że jego źródłem mogło być życie pozaziemskie.

Kilka lat temu program SETI, pozbawiony funduszy, został zawieszony, już nie szuka, czy też już nie słucha, kosmitów. Czy entuzjaści poszukiwań są w martwym punkcie, bo fantastyka naukowa już dawno inteligentne światy poza Ziemią odnalazła i opisała? Czy współczesna nauka złożyła broń, bo jest bezradna wobec takiego wyzwania?

Na te pytania spróbuje odpowiedzieć Tomasz Kokowski, informatyk, wieloletni koordynator programu SETI w Polsce.

***

Na audycję Eureka w piątek (4.08) o godz. 19.10 zaprasza Dorota Truszczak.

mg/bch

Zobacz więcej na temat: kosmos odkrywcy

Czytaj także

Pulsujące obiekty jak linijka na niebie. Przełomowe odkrycie Polaków

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 21:06
- Wygląda na to, że gwiazdy zmienne pulsujące są rzadkie i dość egzotyczne. Dla astronomów są wzorcami światła, więc umożliwiają pomiar odległości we Wszechświecie - mówi prof. Andrzej Udalski, kierownik projektu OGLE.
rozwiń zwiń