Diagnostyka raka skóry - jak rozróżnić niebezpieczne znamiona?

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 17:00
Dorosły człowiek ma ok. 20 znamion barwnikowych, popularnie nazywanych "pieprzykami". Niewielki ich odsetek jest obecny już w chwili urodzenia, większość z nich rozwija się jednak w wieku późniejszym, najczęściej w okresie dojrzewania płciowego i wczesnym wieku dorosłym. 
zdjęcie ilustracyjnerozpoznawanie nowotworu skóry
zdjęcie ilustracyjne/rozpoznawanie nowotworu skóryFoto: Shutterstock/Albina Glisic

Znamiona mogą być różnej wielkości, najczęściej powstają w miejscach poddawanych przewlekłej ekspozycji na światło słoneczne, co może prowadzić do czerniaka skóry. Jedną z metod rozpoznawania znamion barwnikowych jest dermatoskopia (dermoskopia). To nieinwazyjna metoda diagnostyczna, umożliwiająca obserwację i ocenę struktur barwnikowych, na poziomie naskórka, z użyciem mikroskopu powierzchniowego (dermatoskopu). Metoda pomaga odróżnić zmianę łagodną od złośliwej.

Wśród nowych metod diagnostycznych znamion wyróżnia się wideodermatoskopię, która daje większą niż dermatoskop ręczną możliwość powiększenia obrazu: 70-krotnego lub nawet 100-krotnego. W audycji opowiemy o rodzajach nowotworów skóry. W audycji znajdą się także informacje na temat profilaktyki nowotworowej i metod rozpoznawania niebezpiecznych znamion na skórze. 

***

Do wysłuchania audycji z cyklu Eureka zaprasza w czwartek (10.08) o godz. 19.10 Artur Wolski.

ac/zi

Czytaj także

Łuszczyca - choroba, która u każdego pacjenta jest inna

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2016 21:12
Czy łuszczyca swędzi i boli? - Jest to choroba o wielu obliczach i pacjenci mają zupełnie różny odbiór tej choroby - opowiada dermatolog, dr Irena Walecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pasożyty sieją spustoszenie w organizmie. Jak tego uniknąć?

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2017 12:52
Nieumyte ręce, zarażone jedzenie lub zabrudzone zabawki używane w piaskownicy – to tylko niektóre sposoby zarażania się pasożytami. Zobacz, co zrobić, by nie złapać robaków.
rozwiń zwiń