Lekarze z Centrum Zdrowia Dziecka leczą rdzeniowy zanik mięśni

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2017 15:30
SMA jest skrótem od rdzeniowego zaniku mięśni. To ciężkie schorzenie nerwowo-mięśniowe o podłożu genetycznym, będące najczęstszą przyczyną śmierci niemowląt oraz małych dzieci. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Andrei_R

Wraz z rozwojem schorzenia w ciele pacjenta dochodzi do obumierania neuronów w rdzeniu kręgowym odpowiadających za pracę mięśni, co stopniowo prowadzi do ich zaniku. Chorzy na SMA to osoby o ponadprzeciętnej inteligencji, zdobywcy wielu nagród naukowych i laureaci olimpiad wiedzy, to też osoby pogodne, ale niestety - wskutek braku możliwości samodzielnego poruszania się, a potem także oddychania - są uwiezione we własnym ciele. Nadzieją dla tych osób i ich rodzin jest przełomowa terapia, która wydłuża życie i pozwala na aktywny udział tych wybitnie zdolnych osób w życiu społecznym.

O nieuleczalnej chorobie i nowoczesnych metodach opóźniających jej rozwój opowie prof. dr hab. n. med. Katarzyna Kotulska-Józwiak - kierownik Kliniki Naurologii i Epileptologii w Centrum Zdrowia Dziecka i Kamila Górniak, współzałożycielka Fundacji SMA oraz jeden z pacjentów chorych na SMA.

***

Na Wieczór odkrywców w paśmie Eureka zaprasza w poniedziałek (21.08) o godzinie 19.10 Artur Wolski.

ac/ag

Czytaj także

Choroby rzadkie. Jest ich coraz więcej

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2016 15:09
- Osoby cierpiące na rzadkie choroby potrafiły otrzymać dziesięć błędnych diagnoz, nim udało się określić to, co im dolega. Sama diagnoza potrafi trwać kilkanaście lat – powiedziała w Polskim Radiu 24 Maria Libura z Uczelni Łazarskiego. Odniosła się w ten sposób do chorób rzadkich, które występują coraz częściej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paracetamol może powodować ostre zatrucia. Kiedy jest toksyczny?

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2017 20:00
W warszawskim szpitalu Praskim w ubiegłym roku leczono 49 osób, które zatruły się paracetamolem. U 16 osób doszło do uszkodzenia wątroby. W USA blisko połowa przypadków ostrej niewydolności wątroby jest wynikiem zatrucia lub przewlekłego stosowania właśnie tej substancji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chorały gregoriańskie i inne dobre dźwięki dla naszych uszu

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2017 00:18
- Znakomite w terapii szumów usznych są chorały gregoriańskie, bo niosą ze sobą ogromne pokłady uspokojenia i spojrzenia do wewnątrz - mówi prof. Henryk Skarżyński, otolaryngolog.
rozwiń zwiń