Co dalej z Puszczą Białowieską? Minister Szyszko kontra Komisja Europejska

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 13:58
Komisja Europejska wystąpiła do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu o nałożenie kar okresowych na Polskę za niewypełnienie postanowienia w sprawie wstrzymania wycinki w Puszczy Białowieskiej. Co na to minister środowiska?
Jan Szyszko
Jan SzyszkoFoto: Wojciech Kusiński/PR

Prawniczka Komisji złożyła ten wniosek ad hoc podczas przesłuchania przed TS, po pytaniach wiceprezesa Trybunału, w jaki sposób KE chciałaby spowodować wykonanie postanowienia o wstrzymaniu wycinki. Przedstawicielka Komisji początkowo domagała się tylko doprecyzowania przesłanki "bezpieczeństwa publicznego", na które powołuje się Polska. Później jednak wystąpiła o nałożenie na Polskę kar okresowych.

Pełnomocnik polskiego rządu uznał wniosek za bezprzedmiotowy, bo - jak argumentował - Polska nie narusza zarządzenia tymczasowego i działa zgodnie z nim, a prowadząc wycinkę, kieruje się względami bezpieczeństwa publicznego.

Czy wycinka będzie kontynuowana? Zapytamy również o projekt rozwojowy Lasów Państwowych "Polskie Domy Drewniane" i o opłatę recyklingową. W 2018 roku za torebkę foliową w sklepie zapłacimy 20 groszy. Opłata ma zniechęcać do kupowania toreb jednorazowego użytku. Gościem będzie minister środowiska Jan Szyszko. Początek rozmowy o godz. 7.15.

***

Na audycję Sygnały dnia w piątek (15.09) w godz. 6.00 - 9.00 zapraszają Wojciech Dąbrowski i Daniel Wydrych.

ag/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Puszczę Białowieską stworzył człowiek?

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 20:08
Komisja Europejska kieruje sprawę wycinki w Puszczy Białowieskiej do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Komisji nie podobają się decyzje polskiego rządu. Decyzje te budzą również kontrowersje wśród specjalistów i polityków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gabriela Lenartowicz: rząd plącze się ws. Puszczy Białowieskiej

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2017 14:21
- Do niedawna słyszeliśmy, powtarzała to również premier Szydło, że powodem wycinki puszczy jest kornik. Potem okazało się, że nie kornik, tylko kwestie bezpieczeństwa - mówi w radiowej Jedynce Gabriela Lenartowicz z Platformy Obywatelskiej.
rozwiń zwiń